Minister Sportu i Turystyki Sławomir Nitras zadeklarował wsparcie dla akademii działających przy klubach piłkarskich. Do naszego regionu trafi łącznie ok. 6 mln złotych.

W spotkaniu, które odbyło się w Zabrzu, obok ministra Sławomira Nitrasa udział wzięli marszałek Wojciech Saługa, prezydent Zabrza Agnieszka Rupniewska, sekretarz stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego Marek Gzik oraz Lukas Podolski, mistrz świata i piłkarz Górnika Zabrze i przedstawiciele klubu „Górnik” Zabrze.

„Cieszę się, że możemy mówić o rozstrzygnięciach w tym konkursie właśnie tu, w Zabrzu. Górnik to wielki, zasłużony klub, mam ogromny szacunek dla jego historii i kibiców. Ten program jest zmianą w postrzeganiu prac ministerstwa. Naszym priorytetem jest szkolenie młodych adeptów sportu, chcemy inwestować w ich rozwój i działalność akademii. Wspieramy piłkę nożną, bo to sport, który każdego dnia uprawiają tysiące dzieci, a talenty rodzą się wszędzie i chcemy zapewnić im możliwość trenowania i podnoszenia umiejętności w coraz lepszych warunkach” – mówił minister Sportu i Turystyki, Sławomir Nitras.

Warto przypomn  ieć, że Województwo Śląskie również wspiera kluby sportowe w ramach Programu Klub. W latach 2020-2024 do ok. 450 klubów z regionu trafiło łącznie blisko 9 mln zł. Samorząd wspiera też Śląską Akademię Piłkarską Śląskiego Związku Piłki Nożnej.

„Śląskie promuje zdrowy styl życia i aktywność wśród młodych ludzi. Pomagamy klubom z regionu się rozwijać, czego przykładem jest Program Klub, z którego do blisko 450 podmiotów z regionu trafiło prawie 9 mln zł. To środki na organizację zajęć, obozów i szansa dla małych klubów, by zatrzymać zdolną młodzież i dać jej szansę na stawianie kolejnych sportowych kroków. Tym bardziej się cieszę, że to wsparcie trafi do akademii piłkarskich działających przy klubach z najwyższych szczebli rozgrywek także z ministerstwa sportu i turystyki, bo to inwestycja w szkolenie, ale przede wszystkim w zdrowie młodych ludzi” – podkreślał marszałek Wojciech Saługa.


Ministerstwo Sportu i Turystyki rozstrzygnęło pierwszy nabór wniosków do Programu Wsparcia Akademii Piłkarskich Działających przy Klubach Ekstraklasy i 1. Ligi. Dotacje otrzymają 23 akademie z całej Polski. Kwota środków przeznaczonych na ten cel w tym rozstrzygnięciu przekracza 23 mln zł. Wśród klubów z całej Polski znajdują się też te funkcjonujące w naszym regionie:
  • Górnik Zabrze – otrzymał 1,8 mln zł,
  • Fundacja „Sportowe Katowice” – 1,2 mln zł,
  • UKS Ruch Chorzów – 1,3 mln zł,
  • Stowarzyszenie Akademia Sportowa Gliwice – 700 tys. zł,
  • Raków Częstochowa – 900 tys. zł

Program powstał z uwagi na niesłabnące zainteresowanie jakim piłka nożna cieszy się w naszym kraju. Jest to także najpopularniejszy sport wśród dzieci. Głównymi celami programu są upowszechnianie i promocja aktywności fizycznej wśród chłopców oraz wzmocnienie procesu szkolenia dzieci i młodzieży w najlepszych klubach piłkarskich w Polsce.

Minister Sportu i Turystyki Sławomir Nitras odwiedził wcześniej stadion Górnika Zabrze i spotkał się z piłkarzami jednego z najbardziej utytułowanych klubów w Polsce oraz reprezentantami U-17. Odwiedził też halę sportową Pogoni Zabrze, a na zakończenie wizyty boisko treningowe Akademii Piłkarskiej Górnika Zabrze.

Wcześniej w Sosnowcu mówił o rozstrzygnięciu w odniesieniu do akademii w przypadku klubów Ekstraligi i 1. Ligi Kobiet. Tu środki trafią do 11 akademii z całej Polski i jednej z naszego regionu. Do Czarnych Sosnowiec trafi 250 tys. zł

KOMENTARZE