Zbliża się wielkie święto turystyki poprzemysłowej. Otwarcie wyjątkowej strefy Carnall – naziemnej części Sztolni Królowa Luiza w Zabrzu, nastąpi już 2 lipca. Będzie to duża gratka dla wszystkich miłośników śląskiego górnictwa.

Strefa Carnall (nazwana tak od charakterystycznego szybu górującego nad całością, będącego częścią historycznej Kopalni Królowa Luiza), to zespół zabytkowych, powierzchniowych zabudowań kopalnianych z przełomu XIX i XX wieku. Te poprzemysłowe budynki były rewitalizowane na przestrzeni minionych lat, a część z nich stopniowo oddawana do użytku.

Ostatni, największy etap prac (właśnie zakończony), został zrealizowany jako część dofinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko projektu „Rewitalizacja i udostępnienie poprzemysłowego Dziedzictwa Górnego Śląska”.

Wśród niedostępnych do tej pory obiektów, które zyskały drugie życie, należy wymienić m.in. maszynownię szybu Prinz Schönaich ze zlokalizowaną w niej unikatową wystawą dedykowaną ratownictwu górniczemu i zagrożeniom w kopalniach. Dawny warsztat elektryczny zmienił się w pokazową kuźnię i miejsce do przeprowadzania konserwacji cennego wyposażenia Muzeum. Dodatkową atrakcją (kolejnym unikatem w skali Europy!) jest wyremontowana parowa maszyna wyciągowa szybu Carnall, czynna niezmiennie od 1915r.– pokaz jej działania z pewnością pozostawi niezapomniane wrażenia.

Dzięki zakończeniu prac rewitalizacyjnych, ten wyjątkowy zespół zabudowań, wzbogacony o nowe atrakcje, będzie doskonałym uzupełnieniem tras podziemnych Sztolni Królowa Luiza, umożliwiając spędzenie całego, aktywnego dnia na poznawaniu górniczej przeszłości regionu.

Każdy odwiedzający kompleks, bez względu na wiek, znajdzie tu coś dla siebie: bogata oferta turystyczna rozbudowana o nowe przestrzenie i wystawy, wydarzenia kulturalne w industrialnej atmosferze, miejsce relaksu z rodziną i znajomymi – w te wakacje zabrzańskie zabytki będą tętnić życiem!

 

KOMENTARZE