Od czwartku wracają godziny zakupów dedykowane dla seniorów. Jednak tym razem sprawunki między 10 a 12 będą mogły zrobić już osoby po 60. roku życia. Nowe przepisy będą obowiązywać między innymi w sklepach spożywczych, aptekach oraz urzędach pocztowych, ale już nie na stacjach benzynowych.

Rządowe rozporządzenie wejdzie w życie 15 października i zapewnia możliwość zrobienia zakupów w specjalnych godzinach również 60-latkom.

- Chcemy zapewnić seniorom komfort. Oczywiście mogą oni dokonywać zakupów także o innej porze, ale to będzie dedykowany czas specjalnie dla nich. – stwierdziła minister rodziny, Marlena Maląg. 

Dedykowane godziny zakupów dla osób starszych mają obowiązywać jedynie od poniedziałku do piątku, w sklepach spożywczych, drogeriach, urzędach pocztowych oraz drogeriach.

Sami seniorzy dosyć sceptycznie podchodzą do rządowego pomysłu. - Zakupy robię w różnych godzinach i nie widzę tłumów w sklepach między 10 a 12. Czy w obecnej sytuacji potrzebujemy takiej pomocy i ochrony? Mam mieszane uczucia. Bardziej cieszyłabym się z tego, gdyby przychodnie zdrowie zaczęły funkcjonować normalnie - zdradziła Maria Kornas z Rudy Śląskiej.

Za obsługiwanie innych klientów w godzinach dedykowanych starszym osobom, grożą dotkliwe kary. Policja może nałożyć na właściciela sklepu mandat w wysokości 500 złotych, a w przypadku jego nie przyjęcia do akcji wkroczy Sanepid, który może nałożyć nawet 30 tysięcy kary administracyjnej.

KOMENTARZE