Z Rudy Śląskiej wybiegną w czwartek, a w Wadowicach zameldują się w piątek. 10 biegaczy pokona dystans 130 kilometrów, żeby w ten sposób uczcić 42. rocznicę wyboru Karola Wojtyły na papieża. W tym roku na trasie biegu znajdzie się Żywiec oraz Bielsko-Biała, czyli miejscowości, które odwiedził Jan Paweł II.

- Już wiele lat temu postanowiliśmy, że 16 października, w dniu wyboru Karola Wojtyły na papieża, będziemy w jego rodzinnym mieście i każdego roku kontynuujemy tę tradycję - podkreśla August Jakubik, pomysłodawca sztafety. - Wyjątkiem były jedynie te lata, kiedy 16 października pobiegliśmy do Watykanu, aby tam na miejscu przeżywać wspomnienie tego ważnego dla wielu Polaków wydarzenia. Ostatni raz było to dwa lata temu, kiedy obchodziliśmy 40. rocznicę rozpoczęcia pontyfikatu Jana Pawła II. Wyprawa w tym roku ma także dodatkowe znaczenie, ponieważ właśnie świętujemy 100-lecie urodzin tego wielkiego człowieka  – dodaje.

Przed startem, o godz. 8:00, biegacze będą uczestniczyć w mszy św. w kościele pw. Św. Pawła Apostoła w Nowym Bytomiu, a godzinę później wyruszą w trasę. Początkowo pobiegną ulicami: Niedurnego, Odrodzenia i Nowary oraz 1 Maja. I choć dystans z Rudy Śląskiej do Wadowic jest znacznie mniejszy niż 100 km, to rudzcy biegacze po drodze odwiedzą miejsca związane z życiem i posługą polskiego świętego. W dniu startu o godzinie 14:30 pomodlą się i  złożą wiązankę pod pomnikiem Jana Pawła II w Żywcu. Z kolei do mety, czyli Placu Jana Pawła II w Wadowicach, dobiegną w piątek.

W tegorocznej pielgrzymce biegowej weźmie udział 10 zawodników Klubu Rekreacyjno-Sportowego TKKF Jastrząb Ruda Śląska. Każdy z nich przebiegnie kilkukilometrowy odcinek trasy, po którym nastąpi zmiana zawodnika. Natomiast początkowe i końcowe kilometry trasy biegacze pokonają wspólnie.

KOMENTARZE