Pomimo chłodu i szarugi za oknem nie zwalniamy tempa. Tym razem Studio Jesień znalazło bezpieczną przystań w klimatycznej Restauracji Sushi Mnie w Bytomiu. Rozmawialiśmy o japońskiej kuchni, nowej płycie Tomasz Dawida "Haji" oraz spróbowaliśmy przygotować wymarzony ślub.

- W Bytomiu znaleźliśmy klimatyczne miejsce, gdzie sushi smakuje wyjątkowo. A to wszystko blisko rynku, w pięknej wąskiej uliczce, gdzie można poczuć prawdziwy klimat miasta nazywanego kiedyś małym Wiedniem - powiedział Rafał Szlaga, współprowadzący program Studio Jesień w Telewizji Sfera.
 
O pomyśle na otworzenie w tym klimatycznym miejscu restauracji, serwującej japońskiej specjały rozmawialiśmy z Przemysławem Szlachcicem i Piotrem Dudą. Panowie doskonale znają się na rzeczy i potrafią wyczarować nawet sushi z kurczakiem. O muzycznych inspiracjach oraz nowej płycie gawędziliśmy z Magdaleną Pal i Tomaszem Dawidem "Hają".
 
Sporo miejsca poświęciliśmy w programie przygotowaniom idealnego ślubu. O pracy ślubnej konsultantki rozmawialiśmy z Magdaleną Rogalą-Szczepańską z Agencji Ślubnej "Welon i Cylinder". Tajniki projektowania sukien ślubnych zdradziła nam Małgorzata Dudek z Salonu Sukien Ślubnych Le Mariage. Natomiast Anna Wrótniak ze studia tańca w Gliwicach pomogła nam opanować pierwszy taniec, ale nie tylko.
 
Odwiedził nas również prezes Stowarzyszenia Rodzin Górniczych, Ryszard Wyględacz. Na barbórkowy jarmark organizowany przez Sztolnię Królowa Luiza zaprosiła nas Justyna Dropik.
 
 

 

Media