Górnośląskie Towarzystwo Lotnicze SA (GTL SA) oddało do użytku pierwszą inwestycję zaplanowaną w ramach programu rozwoju infrastruktury Katowice Airport na lata 2024–2028. Nowy parking terenowy ma 757 miejsc postojowych. Jest w całości oświetlony, wyposażony w nowoczesny system monitoringu i system parkingowy. Parking P4, bo takie oznaczenie otrzymała nowa infrastruktura, zlokalizowany jest przy rondzie, które powstało w trakcie budowy skrzyżowania drogi wojewódzkiej nr 913 z linią kolejową nr 182. GTL SA zapewnia bezpłatny transfer pod terminale pasażerskie dla klientów korzystających z nowego parkingu. Po oddaniu do użytku parkingu P4, łączna liczba wszystkich miejsc postojowych dostępnych w Katowice Airport wynosi około 5 800.

- Program inwestycyjny Katowice Airport to nie tylko budowa głównego terminalu pasażerskiego, ale również budowa nowych parkingów terenowych oraz parkingu wielopoziomowego. Do 2028 roku planujemy trzykrotnie zwiększyć liczbę miejsc parkingowych na katowickim lotnisku” – mówi Artur Tomasik, prezes Zarządu Górnośląskiego Towarzystwa Lotniczego SA.

W czwartym kwartale 2024 roku w Katowice Airport powinna rozpocząć się rozbudowa parkingu P4 o kolejne 450 miejsc postojowych. Planowany termin zakończenia przedsięwzięcia to trzeci kwartał 2025 roku.

GTL SA realizuje w Katowice Airport program inwestycyjny, który obejmuje kilkanaście projektów infrastrukturalnych o łącznej wartości ok. 1,5 mld złotych. Najważniejszym zadaniem jest budowa głównego terminalu pasażerskiego o powierzchni ok. 50 tys. m kw. Obiekt będzie wyposażony w rękawy i połączony tunelem ze stacją kolejową „Pyrzowice Lotnisko”. Łączyć będzie funkcje przylotowe i wylotowe. Realizacja tej inwestycji umożliwi utrzymanie odpowiedniego standardu obsługi pasażerów w kontekście prognozowanego rosnącego ruchu pasażerskiego. Najnowszy program inwestycyjny Katowice Airport to nie tylko główny terminal pasażerski, to także budowa czwartego hangaru do obsługi technicznej samolotów, drugiego terminalu cargo, rozbudowa parkingów terenowych i budowa parkingu wielopoziomowego. W planach jest także budowa nowej strażnicy Lotniskowej Służby Ratowniczo-Gaśniczej oraz nowego zaplecza Działów Eksploatacji i Transportu. 

KOMENTARZE