Gdy patrzymy dziś w kalendarz widzimy dwie liczby – 14.03. Gdy je odwrócimy wychodzi nam 3.14. Co to oznacza dla przeciętnego Kowalskiego? Nic szczególnego. Uczniowie pamiętają jednak, że 14 dzień marca to Międzynarodowy Dzień Liczby PI. W Zespole Szkół Publicznych Don Bosko w Świętochłowicach to święto to już tradycja.

 

Sposobów na uczczenie tego dnia jest sporo. Jakie wybrali Salezjanie? Dla najmłodszych zorganizowano dodatkowo wizytę w planetarium, gdzie mogli dowiedzieć się nieco więcej na temat ciał niebieskich widocznych na niebie. Ci, którzy są z liczbą PI za pan brat mieli okazję uczestniczyć w konkursie recytowania liczb po przecinku. Zwyciężył Jakub Kowalczyk, który zapamiętał aż 386 liczb po przecinku. Do szkolnego rekordu zabrakło 200 cyfr. Jakub pochwalił się, jaki był jego przepis na sukces.

Zapamiętanie takiego szeregu cyfr to dla większości z nas abstrakcja. W obliczu takich wyzwań nawet sami uczniowie zaczynają doceniać prostą matematykę.

Ilość cyfr po przecinku liczby PI wynosi szacunkowo 13,3 biliona. Gdybyśmy przełożyli je na metry, byłaby to odległość z Ziemi do Słońca pokonana ponad 44-krotnie. Tam i z powrotem.

Media

KOMENTARZE