Rudzka odsłona „INDUSTRIADY 2013” podsumowana! Tegoroczne święto Szlaku Zabytków Techniki zorganizowano aż w trzech zabytkowych perełkach – kolonii robotniczej „Ficinus”, stuletnim szybie „Mikołaj” oraz na dworcu PKP w Chebziu. Konkursy, koncerty, wystawy oraz niecodzienne pokazy ściągnęły w te miejsca tłumy zwiedzających. Całodniowe obchody trwały do późnych godzin wieczornych.

„Ficinus” przy ul. Pawła Kubiny w tym roku zamienił się w "Deptak Artystów". Sceneria tego postindustrialnego miejsca stała się natchnieniem dla uczestników warsztatów malarskich oraz graffiti. W ramach imprezy na terenie kolonii odbył się także festyn rodzinny. Dla najmłodszych przygotowano warsztaty naukowe oraz stoisko astronomiczne Planetarium Śląskiego. Co więcej, w pobliskim kościele ewangelickim na zwiedzających czekała wystawa obrazów pochodzących z galerii Stanisława Trefonia. W miejscu tym odbywały się koncerty, spektakle oraz projekcje filmów o mieście. W tym dniu można było również wejść na wieżę kościelną, która na co dzień pozostaje zamknięta. Oprawę muzyczną imprezy zorganizowanej na „Ficinusie” zapewnił zespół Andrzej Papa Gąszczyk + eM Band.

Ciekawe atrakcje czekały także na miłośników Industriady przy szybie „Mikołaj”, który tego roku obchodzi swoje stulecie. Wielką atrakcją okazała się elektryczna maszyna wyciągowa, którą uruchamiano co godzinę. Co więcej, na terenie obiektu Koło Naukowe Politechniki Śląskiej przeprowadzało interesujące eksperymenty. Szybowym atrakcjom towarzyszyło stoisko śląskich artystów, gdzie można było nabyć unikatową biżuterię, ceramikę, bibeloty, ozdoby oraz pamiątki z szybu Mikołaj. Warsztaty ceramiki i filcowania urozmaiciły sobotę tak starszym, jak i najmłodszym industriadowiczom.  Ogromnym zainteresowaniem cieszyło się kontraktowe piwo „Nikolaus”, przygotowane specjalnie z okazji Industriady. Zysk z jego sprzedaży zostanie przeznaczony na rewitalizację szybu „Mikołaj”.

Z wyjątkową dawką energii w cykl imprez w ramach Industriady włączył się dworzec PKP w Chebziu. Wielką industrialną fetę o godz. 21.00 otworzył taneczny showcase Teatru Bezpańskiego. Później na scenie zabrzmiały największe hity Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu, takie jak „Trzynastego”, „Ktoś mnie pokochał”, „Nie bądź taki szybki Bill”, „Tyle słońca w całym mieście” czy „Jesteśmy na wczasach”. Po sielskich klimatach majówkowych można było usłyszeć autorskie kompozycje muzyków zespołu REAM.

Industriada z roku na rok cieszy się coraz większym zainteresowaniem o czym świadczą tłumy osób odwiedzające obiekty, jak i pozytywne słowa dotyczące obchodów. – Industriada z roku na rok coraz bardziej się rozwija, jest coraz więcej atrakcji – mówiła pani Iwona, mieszkanka Rudy Śląskiej. – Dzisiaj odwiedziłam tylko Ficinus, jednak w ubiegłym roku udało mi się zwiedzić zabytkową kopalnię w Tarnowskich Górach. W przyszłości chciałabym zobaczyć jedną z kopalni w naszym mieście – podsumowała. Rudzianin, pan Tomasz Jędryczko, z całą rodziną już po raz drugi uczestniczył w Industriadzie. – Najbardziej urzekł nas szyb „Mikołaj”. Nawet nie wiedzieliśmy, że coś takiego jest i się zachowało. W przyszłości chciałbym zobaczyć go jeszcze raz, tylko już całkowicie odrestaurowany – podkreślał. Pani Beata Wieczorek tego roku w Industriadzie uczestniczyła po raz pierwszy. – „Ficinus” jest taki typowy dla nas. W Rudzie Śląskiej jest wiele obiektów, które miasto stara się promować, odnawiać. Tego typu imprez powinno być więcej w ciągu roku. A tak na przyszłość chciałabym zobaczyć wieże ciśnień w Nowym Bytomiu – mówiła.

W oprawie technicznej imprezy pomagało tego roku dziesięć wolontariuszek z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 5. – Wolontariuszką na Industriadzię jestem po raz drugi – podkreślała Karolina Kotarba. – Jestem na kierunku związanym z turystyką, tak więc interesują mnie zabytki, ich promocja, jak i oczywiście zwiedzanie. Z pewnością w przyszłym roku zgłoszę się po raz kolejny do pomocy, jednak przy  innym obiekcie – powiedziała.

Szlak Zabytków Techniki Województwa Śląskiego to szlak samochodowy łączący różnego rodzaju industrialne obiekty związane z kolejnictwem, górnictwem, hutnictwem, energetyką, łącznością, czy też przemysłem spożywczym. Na szlaku można zobaczyć m.in.:  Muzeum Techniki i Włókiennictwa w Bielsku - Białej, Muzeum Drukarstwa w Cieszynie, Muzeum Historii Kolei w Częstochowie, Radiostację Gliwice, Galerię Szyb Wilson w Katowicach czy też Sztolnię Czarnego Pstrąga w Tarnowskich Górach. Industriadę, czyli święto Szlaku Zabytków Techniki, zorganizowano po raz pierwszy w roku 2010. Dzisiaj Szlak jest najciekawszą trasą turystyki industrialnej w kraju.

KOMENTARZE