Pracownicy Huty Pokój w Rudzie Śląskiej i Huty Buczek w Sosnowcu opowiedzieli się w referendum za strajkiem generalnym w województwie śląskim. Swoje poparcie dla strajku wyrazili także zatrudnieni w Walcowni Metali Nieżelaznych Łabędy oraz Kombinacie Koksochemicznym Zabrze. - Okres referendalny w hutnictwie jeszcze trwa. W czwartek / 29.11 / będziemy przekonywać do głosowania za strajkiem hutników gliwickiej Huty Łabędy - zapowiadają związkowcy z "Sierpnia 80".

Akcja informacyjna Wolnego Związku Zawodowego "Sierpień 80" polegać będzie na rozdawaniu prasy związkowej i ulotek hutnikom wchodzącym i wychodzącym z bram Huty Łabędy w Gliwicach. Początek o godz. 13:00.

- Polskiemu hutnictwu zagraża Pakiet Klimatyczno-Energetyczny, który nałoży na nie konieczność wykupowania prawa do emisji gazów. Koncerny hutnicze uciekając przed unijnym Pakietem mogą zamykać fabryki w krajach UE i przenosić produkcję dalej na Wschód. Tysiące miejsc pracy w naszym kraju zostaną wówczas utracone! - stwierdza Patryk Kosela, rzecznik prasowy Komisji Krajowej WZZ "Sierpień 80". Jak dodaje, rząd nie robi z tym zagrożeniem niczego.

Międzyzwiązkowy Komitet Protestacyjno-Strajkowy, którzy przygotowuje strajk w regionie śląsko-dąbrowskim wystosował wezwanie do premiera Donalda Tuska. Domagają się podjęcia przez rząd pilnych działań mających na celu zapobieżenie negatywnemu scenariuszowi likwidacji hutnictwa w Polsce i tym samym tysięcy miejsc pracy. Jednym z pierwszych kroków rządu miałoby być spotkanie z przedstawicielami zarządów przedsiębiorstw przemysłu hutniczego "i rozmowa na temat możliwych sposobów wsparcia tych zakładów tak, aby mogły utrzymywać miejsca pracy mimo spowolnienia gospodarczego".

Znane są już pierwsze wyniki referendów strajkowych w hutach w województwie śląskim. Za strajkiem opowiedzieli się pracownicy rudzkiej Huty Pokój (za strajkiem głosowało 96,9 proc.), sosnowieckiej Huty Buczek (94 proc.), gliwickiej Walcowni Metali Nieżelaznych Łabędy (83,5 proc. głosujących) oraz zabrzańskiego Kombinatu Koksochemicznego (96,5 proc.).

Referenda w hutnictwie wciąż trwają, podobnie na kolei. Z kolei w grudniu i styczniu w strajkowym referendum zagłosują pracownicy kolejnych branż m.in. motoryzacji, zbrojeniówki, górnictwa, energetyki czy służby zdrowia. Międzyzwiązkowy Komitet Protestacyjno-Strajkowy powołali 23 października przewodniczący największych central związkowych w regionie: NSZZ "Solidarność", OPZZ, Forum Związków Zawodowych i WZZ "Sierpień 80".

Najbardziej prawdopodobny termin strajku generalnego w regionie śląsko-dąbrowskim to luty 2013 roku. Może potrwać nawet do 4 godzin, co oznacza całkowity paraliż województwa. Będzie to pierwszy strajk generalny w regionie od 32 lat.

Źródło: Sierpień 80

 

 

 

KOMENTARZE