W sobotę, 18 marca, rudzcy rzemieślnicy będą obchodzić święto swoich patronów - św. Józefa i św. Klemensa. Jak co roku z tej okazji o godz. 16.00 w Sanktuarium św. Józefa w dzielnicy Ruda odbędzie się msza święta.

Wspomnienie św. Józefa przypada na 19 marca, z kolei św. Klemensa Hofbauera – 15 marca. Pierwszy jest patronem m.in. cieśli czy stolarzy, a drugi piekarzy, kelnerów i cukierników. W sobotę będą świętować wszyscy rzemieślnicy i przedsiębiorcy zrzeszeni w Cechu Rzemiosł i Przedsiębiorczości w Rudzie Śląskiej, a więc również fryzjerzy, kominiarze czy mechanicy.

Cech Rzemiosł i Przedsiębiorczości działa w Rudzie Śląskiej od 64 lat. Jego zadaniem jest przede wszystkim organizacja praktycznej nauki rzemiosła oraz nadzór nad rekrutacją i procesem kształcenia uczniów. Ważnym aspektem działalności Cechu jest również budowanie więzi społeczno-zawodowych pomiędzy rzemieślnikami, szkołami branżowymi oraz uczniami, kultywowanie tradycji, a także dorobku rzemieślników. Organizacja promuje działalność gospodarczą i reprezentuje interesy środowiska rzemieślniczego wobec np. organów administracji publicznej.

– Niestety, jest coraz mniej chętnych do podjęcia nauki rzemiosła, więc staramy się powstrzymać tę niekorzystną tendencję – mówi Grzegorz Skudlik, starszy Cechu. – Dobry rzemieślnik jest w tej chwili na wagę złota, jest nie tylko pożądany na rynku pracy, ale również dobrze wynagradzany – podkreśla. Warto przy tym dodać, że mimo kłopotów związanych z pandemią, a także wprowadzeniem nowych przepisów podatkowych i inflacją, żadna firma zrzeszona w rudzkim cechu nie została zamknięta.

Cech Rzemiosł i Przedsiębiorczości w Rudzie Śląskiej zrzesza obecnie 65 zakładów. 55 z nich prowadzi praktyczną naukę zawodu dla 184 uczniów. Są to następujące specjalności: fryzjer, mechanik pojazdów samochodowych, blacharz samochodowy, lakiernik, elektromechanik, cukiernik, piekarz, stolarz, ślusarz, monter sieci i urządzeń sanitarnych, fotograf, przetwórca mięsa, kominiarz, kucharz, tapicer. W roku szkolnym 2021/2022 naukę pobierało łącznie 224 uczniów szkół zawodowych.

KOMENTARZE