Polski Związek Hodowców Gołębi Pocztowych w Rudzie Śląskiej obchodzi w tym roku 100-lecie swojego istnienia. W sobotę członkowie związku spotkają się na imprezie jubileuszowej w jednej z rudzkich restauracji i podsumują ostatni okres działalności. Obecnie w mieście aktywnie działa ponad 200 miłośników gołębi.

- Hodowanie gołębi to przede wszystkim nasze hobby i pasja, którą spowodował podziw dla tych wspaniałych ptaków – podkreśla Leszek Sereda, prezes II Oddziału Polskiego Związku Hodowców Gołębi Pocztowych w Rudzie Śląskiej. – Cieszę się, że zainteresowanie hodowaniem gołębi w Rudzie Śląskiej jest cały czas dość duże, jednak przyznam, że niestety wraz z upływem lat grono hodowców maleje. Być może dlatego, że współcześni ludzie są bardzo zabiegani, a trzeba pamiętać, że pasji tej poświęca się dużo czasu – dodaje.

Jednak pasja to nie wszystko. Hodowanie gołębi pocztowych to także sport. Miłośnicy często biorą udział w zawodach, które polegają na lotach gołębi oraz zajmują się ich organizacją. To także opieka nad ptakami oraz ich obserwacja. Warto wspomnieć, że hodowcy poświęcają swojemu hobby co najmniej trzy razy dziennie po dwie godziny w tygodniu. Spotykają się również co sobotę, ponieważ gołębie są „koszowane” i przygotowywane do lotów.

- Stare gołębie mają czternaście planowanych lotów od 150 km do 700 km i jeden lot 1000 km – podkreśla Leszek Sereda. – Stworzony przez nas plan lotów musi być zatwierdzony przez Okręg Katowice. W moim oddziale jest 7 sekcji. W sekcjach odbywa się „koszowanie” gołębi. Mają one na nodze przyczepiony czip, dzięki któremu wiemy, jaki to gołąb i o której godzinie przyleciał. Ptaki prawie zawsze wracają do gołębnika, lecz zdarza się, że czasem się gubią. Jednak na obrączce podany jest numer telefonu hodowcy, który ułatwia odnalezienie zguby. Niestety, gołębie mogą zostać także zaatakowane przez jastrzębie oraz napotykają na wiele innych przeszkód, np. druty wysokiego napięcia i złe warunki pogodowe. Na przykład z mojego gołębnika zaginęło dwadzieścia z dziewięćdziesięciu ptaków - dodaje.

Polski Związek Hodowców Gołębi Pocztowych w Rudzie Śląskiej działa od 1922 roku. Jego powstanie wiąże się z założeniem w Katowicach Wojewódzkiego Związku Hodowców Gołębi Pocztowych. W tym czasie jeden z członków zarządu związku wystąpił z wnioskiem o powołanie grup lotowych, które miały ułatwić poszczególnym towarzystwom ćwiczenie gołębi pocztowych. W efekcie powstały cztery grupy: Katowice, Rybnik, Chebzie i Bielszowice. W 1923 r. po raz pierwszy w Polsce zorganizowano loty konkursowe, a ich organizatorami byli śląscy hodowcy.

Warto dodać, że PZHGP w Rudzie Śląskiej należy do Okręgu Katowice. W mieście znajdują się dwa oddziały - Ruda I 0152 i Ruda II 0153. Oba oddziały współpracują ze sobą w ten sposób, że lotują razem w rejonie radzionkowskim. Polega to na tym, że gołębie wywożone są do tej samej miejscowości i wypuszczane razem. Rejon liczy 5 oddziałów: Radzionków, Chorzów-Świętochłowice, Piekary oraz Ruda II i Ruda I. Oddział Ruda II liczy 150 członków, z kolei Ruda I 60. Hodowcy pokazują swoje gołębie pocztowe na wystawach, które odbywają się w grudniu (wystawa rejonowa) w Radzionkowie i w styczniu (wystawa ogólnopolska).

KOMENTARZE