Ruda Śląska przygotowuje się do rozpoczęcia masowych szczepień mieszkańców. W mieście do 25 kwietnia mają zostać utworzone dwa Punkty Szczepień Powszechnych, dzięki którym będzie można zaszczepić  dodatkowo każdego dnia nawet 2400 osób. Jeden z takich punktów ma powstać w hali MOSiR w Nowym Bytomiu, kolejny w budynku szpitala w Bielszowicach.

Każdy z dwóch Punktów Szczepień Powszechnych (PSP), które powstaną w Rudzie Śląskiej, będzie w stanie zrealizować od 500 do 1200 szczepień dziennie. - Oznacza to, że w przypadku zapewnienia stałych dostaw szczepionek, każdego dnia będziemy mogli wykonać nawet 2400 szczepień. W ten sposób możliwości zaszczepienia naszych mieszkańców znacznie się zwiększą. Jednak i tak kluczową rolę odgrywać będzie dostęp do samych szczepionek, tu uzależnieni będziemy od dostaw z rządowej Agencji Rezerw Materiałowych – podkreśla prezydent Grażyna Dziedzic.

Zgodnie z przygotowanym przez stronę rządową harmonogramem, na zaszczepienie pierwszych osób w nowych punktach miasto powinno być gotowe do 25 kwietnia. - Oczywiście wszystko będzie uzależnione od dostępności samych szczepionek. Do tego czasu oba te miejsca muszą zostać odpowiednio dostosowane. Chodzi tu o wydzielenie odpowiednich przestrzeni w tych lokalizacjach oraz wyposażenie ich w niezbędny sprzęt. To także wyznaczenie zespołów szczepiących oraz ich przeszkolenie – wylicza wiceprezydent Anna Krzysteczko. - Musimy się także przygotować pod kątem logistycznym w zakresie odbioru i przechowywania szczepionek. W tej kwestii, jak i wszystkich działań związanych z organizacją tych punktów, ściśle współpracujemy z naszym szpitalem – dodaje.

Przed rozpoczęciem działalności punktów ich weryfikację w zakresie spełnienia wszystkich niezbędnych wymogów przeprowadzi NFZ oraz służby sanitarne.

PSP są elementem Narodowego Programu Szczepień. Według założeń docelowo w każdym powiecie (lub mieście na prawach powiatu) powinny być co najmniej dwa takie punkty. Jeden prowadzony ma być przez tzw. podmiot wykonujący działalność leczniczą (PWDL), zwany też populacyjnym punktem szczepień. W Rudzie Śląskiej jest to szpital miejski. Drugi, jako element sieci koordynowanej przez wojewodów, organizowany ma być od podstaw przez samorządy we współpracy z wybranym PWDL oraz w porozumieniu z NFZ. Każdy z tych punktów w przypadku miast powyżej 50 tys. mieszkańców powinien też być w stanie zrealizować przynajmniej 500 dawek szczepionki dziennie.

Przypomnijmy, że już teraz w Rudzie Śląskiej działa 18 punktów stacjonarnych oraz 1 mobilny, które w ostatnich dniach obsługują nawet kilkuset pacjentów na dobę. Do tej pory wykonały one już łącznie blisko 30 000 szczepień, w tym ponad 6 700 drugą dawką.

 

KOMENTARZE