Muzeum Miejskie im. Maksymiliana Chroboka w Rudzie Śląskiej doczekało się gruntownej modernizacji. Placówka zyskała ponad 900 metrów powierzchni wystawienniczej, a sam obiekt ma nowe pokrycie dachowe oraz oświetlenie fasady. Teraz nadszedł czas na przygotowanie nowej wystawy - "Czas to pieniądz", po której odwiedzających będą oprowadzać wirtualni przewodnicy Karola Godula oraz Joanna Gryzik.

Po modernizacji cała placówka przy ul. Wolności 26 ma do dyspozycji ok. 1430 m2. – Rudzkie muzeum zyskało zupełnie nowy charakter, a wystawa „Czas to pieniądz” z pewnością będzie ciekawą, nową odsłoną naszej historii – podkreśla prezydent Grażyna Dziedzic. Całkowity koszt inwestycji wyniósł prawie 9,2 mln zł, z czego blisko 4 mln zł pochodzi ze środków unijnych. Do remontu dołożyła się również Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia, która przekazała na ten cel 333 tys. zł z Metropolitalnego Funduszu Solidarności.

Zakres wykonanych w muzeum prac objął m.in.: wymianę poszycia dachowego z blachy na dachówkę, wykonanie nowej instalacji elektrycznej, centralnego ogrzewania i wentylacji, instalację nowoczesnego monitoringu wizyjnego oraz systemu przeciwpożarowego. Wewnątrz budynek został dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. Wybudowano dodatkową klatkę schodową, w której umieszczono windę. - Również pomieszczenia biurowe przeszły gruntowny remont, a przestrzenie wystawiennicze przygotowane są zgodnie z projektem wystawy stałej, wykonanym przez profesjonalne biuro architektoniczne – mówi Krzysztof Gołąb, dyrektor Muzeum Miejskiego im. Maksymiliana Chroboka w Rudzie Śląskiej. - W ramach inwestycji przywrócona została także kawiarnia, która funkcjonowała w budynku jeszcze w latach 80-tych ubiegłego wieku – dodaje. Na zewnątrz wymieniono schody od strony frontowej, a fasada budynku muzeum została podświetlona.

Dodatkowo wykonane zostało profesjonalne nagłośnienie do wystawy „Czas to pieniądz”. Wirtualnymi przewodnikami po ekspozycji i zarazem po świecie ekonomii będą dwie sztandarowe dla Rudy Śląskiej i dla fenomenu kapitalistycznych fortun postacie: Karol Godula, który świadczy swoim życiem o tym, że poprzez wykształcenie, pracowitość, inwencję i konsekwencję jednostka potrafi prawie z niczego stworzyć imperium przemysłowe na skalę europejską oraz Joanna Gryzik, która wielokrotnie pomnożyła otrzymany od niego w spadku majątek. Ekspozycja będzie zlokalizowana na dwóch kondygnacjach - na parterze i na piętrze prawego skrzydła oraz w łączniku budynku. Lewe skrzydło przeznaczono na pomieszczenia administracyjno-biurowe dla pracowników muzeum oraz na wystawy czasowe.

Renowacji została  poddana także elewacja, a podwórko muzeum zyskało nową powierzchnię z kostki granitowej i ogrodzenie. Warto dodać, że cały budynek jest dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Remont zakończył się 30 listopada br. Prace nad modernizacją Muzeum Miejskiego trwały od 2017 roku. W pierwszym etapie wykonane zostały roboty związane z adaptacją i przebudową pomieszczeń po byłym komisariacie Policji i wykonaniem klatki schodowej wraz z windą. Drugi etap, rozpoczęty w sierpniu ubiegłego roku, obejmował remont budynku i obejścia muzeum oraz przystosowanie pomieszczeń pod aranżację nowej wystawy stałej.

 

KOMENTARZE