Policjanci z Rudy Śląskiej zatrzymali grupę oszustów, która okradała seniorów stosując "metodę na policjanta". Mężczyźni wpadli na gorącym uczynku, kiedy przyjechali odebrać łup od 79-letniego rudzianina. Przed tygodniem oszukali 75-latka, który przekazał im złote monety warte ponad 160 tysięcy złotych.

Zatrzymanie sprawców było możliwe dzięki wnikliwej pracy śledczych, którzy w ramach trwającego dochodzenia ustalili tożsamość oszustów i ich miejsca pobytu. Mężczyźni są odpowiedzialni za kilka przestępstw na terenie Rudy Śląskiej, w których wspólnie z innymi osobami dokonywali oszustw metodą „na policjanta”. W trakcie zatrzymania mieli odebrać od starszego rudzianina 30 tys. złotych, które rzekomo były pomocne w złapaniu oszustów bankowych. Tydzień wcześniej tą samą metodą oszukali 75-latka z Rudy Śląskiej, który przekazał fałszywemu policjantowi 23 złote monety, warte blisko 160 tys. złotych. Jeden z zatrzymanych mężczyzn wmówił rudzianinowi, że jako policjant musi zabrać na chwilę monety, aby wykonać specjalistyczne zdjęcia 3D.

Po wyjściu z mieszkania zniknął, a senior nie odzyskał już swojej cennej kolekcji. Tego typu oszustw jest więcej, a śledczy z rudzkiej komendy zbierają kolejne dowody przeciwko tej grupie. Czterej zatrzymani w sprawie mężczyźni to mieszkańcy Zabrza i Bytomia, w wieku 28, 18, 17 i 16 lat. Policjanci ustalili, że sprawcy odgrywali rolę „kurierów”, którzy podając się za policjantów, odbierali od seniorów pieniądze. Śledczy i rudzki prokurator wnioskowali do sądu o tymczasowe aresztowanie sprawców. W czwartek rudzki sąd przychylił się do wniosku, a 28,18 i 17-latek trafili do aresztu na 3 miesiące. Czwartym z grupy jako nieletnim zajmie się sąd rodzinny.

Kryminalni z rudzkiej komendy zapowiadają, że sprawa ma charakter rozwojowy, a docierając do kolejnych pokrzywdzonych, zarzuty wobec sprawców będą poszerzane. Nie wykluczamy również kolejnych zatrzymań.

Po raz kolejny ostrzegamy i przypominamy:

  • Policja nigdy nie prosi o przekazanie pieniędzy i nigdy nie dzwoni z takim żądaniem.
  • Policja nigdy nie informuje telefonicznie o prowadzonych działaniach. Jeżeli odebrałeś taki telefon bądź pewien, że dzwoni oszust.
  • Nigdy na czyjeś zlecenie nie przekazuj pieniędzy, nie podpisuj dokumentów, nie zakładaj kont w banku, nie zaciągaj kredytów i nie ujawniaj swoich danych osobowych, numerów PIN, haseł.
  • Po rozmowie natychmiast zadzwoń do kogoś bliskiego i opowiedz o zdarzeniu.
  • Poinformuj policję! Każdą próbę wyłudzenia pieniędzy można zgłaszać w dowolnej jednostce lub dzwoniąc pod numer alarmowy 112.

KOMENTARZE