Czeka nas druga tura wyborów prezydenckich. Żaden z kandydatów nie zdołała w niedzielę zdobyć ponad 50 procent głosów. Zwycięzcą pierwszej tury został Andrzej Duda, który uzyskał ponad 43,7 procent głosów. Ubiegający się o reelekcję prezydent już za dwa tygodnie zmierzy się z Rafałem Trzaskowskim. Na kandydata Koalicji Obywatelskiej głosowało ponad 30 procent wyborców. Na trzecim miejscu uplasował się bezpartyjny Szymon Hołownia.

Państwowa Komisja Wyborcza podała wyniku I tury wyborów prezydenckich z 99,8 procent obwodów głosowania. Na pewno za dwa tygodnie dojdzie do dogrywki pomiędzy Andrzejem Dudą i Rafałem Trzaskowskim. Na kandydata Prawa i Sprawiedliwości oddano 43,7 procent głosów. 13-procentowo mniejszym poparciem cieszył się prezydent Warszawy, który na finiszu kampanii zastąpił Małgorzatę Kidawę-Błońską.

W Rudzie Śląskiej błyskawicznie podliczono głosy ze wszystkich komisji. Wygrał Duda z ponad 42-procentowym poparciem. Trzaskowski otrzymał niespełna 29 procent głosów, natomiast Hołownia ponad 17 procent. Frekwencja wyniosła 57 procent. Wyniki nie zostały jeszcze potwierdzone przez PKW.

Polacy do urn pójdą ponownie 12 lipca. W czyje ręce oddadzą los kraju na następne 5 lat? Pierwsze sondaże opublikowane w ciągu kilkunastu godzin po zakończeniu pierwszej batalii dają niemalże równe szanse na zwycięstwo obydwu kandydatom. Języczkiem uwagi mogą stać się głosy wyborów Szymona Hołowni oraz Krzysztofa Bosaka.

Niepotwierdzone wyniki wyborów w Rudzie Śląskiej:

Andrzej Duda – 42,03%
Rafał Trzaskowski – 28,47%
Szymon Hołownia -17,15%
Krzysztof Bosak - 7,48%
Robert Biedroń - 2,34%
Władysław Kosiniak – Kamysz – 1,68%
Stanisław Żółtek – 0,24%
Waldemar Witkowski – 0,18%
Marek Jakubiak – 0,16%
Paweł Tanajno – 0,14%
Mirosław Piotrowski - 0,11%

KOMENTARZE