W środę zdiagnozowano pierwszy przypadek wirusa SARS-CoV-2 w Rudzie Śląskiej. Zarażonym okazał się młody mężczyzna, którego lekarze stan oceniali jako dobry i zakwalifikowali do domowej kwarantanny. W Polsce liczba zarażonych wynosi na chwilę obecną 287, natomiast w województwie śląskim 30. Prezydent Andrzej Duda po posiedzeniu Rady Gabinetowej ogłosił wprowadzenie pakietu antykryzysowego dla firm i pracowników.

W środę potwierdzono w Polsce 36 nowych przypadków zarażenia koronawirusem. Do tej pory walkę z chorobą przegrało 5 osób i u wszystkich występowały schorzenia współistniejące. W województwie śląskim liczba zakażonych wirusem SARS-CoV-2 wzrosła do 30 osób. W regionie są obecnie hospitalizowane 54 osoby, a 1703 jest objętych kwarantanną. Zdalnie pracuje również zarząd województwa śląskiego oraz wojewoda Jarosław Wieczorek.

4 nowe przypadki na Śląsku: to młody mieszkaniec powiatu rybnickiego, kobieta w sile wieku z okolic Rybnika, młody mężczyzna z Rudy Śląskiej oraz starszy mężczyzna hospitalizowany w Chorzowie. Wcześniej wymieniona trójka czuje się dobrze i przechodzi chorobę praktycznie bezobjawowo. U starszego mężczyzny pojawiło się niestety zapalenie płuc, a jego stan medycy określają jako średni. Wszystkie osoby, z którymi zarażenie mieli kontakt zostały objęte kwarantanną domową.

Premier Mateusz Morawiecki oraz prezydent Andrzej Duda przedstawili pierwszy pakiet pomocowy dla polskich przedsiębiorców oraz pracowników. Rząd na walkę ze skutkami ekonomicznymi koronawirusa chce przeznaczyć 212 miliardów złotych. Program ma pięć filarów. Dla przedsiębiorców, którzy spełnią kryteria związane ze spadkiem obrotów, zarejestrowaniem straty finansowej, państwo pokryje 40 proc. wynagrodzenia pracowników. Dla osób prowadzących własną działalność gospodarczą, pracujących na umowę-zlecenie lub na umowę o dzieło będzie możliwość wypłaty środków do wysokości 80 proc. minimalnego wynagrodzenia.

Swój pakiet kryzysowy przedstawiły również władze Rudy Śląskiej. Prezydent Grażyna Dziedzic deklaruje, że na wniosek mieszkańca płatności za podatek lokalny będzie odraczana w czasie lub rozkładana na raty. W skrajnych przypadkach istnieje możliwość umorzenia opłaty. Przedsiębiorcy, wynajmujący lokale od gminy, którzy ze względu na sytuację musieli zawiesić działalność mogą liczyć na zwolnienie z opłaty czynszowej (z wyłączeniem mediów). Do końca maja zostaną wstrzymane wezwania do zapłaty oraz egzekucje z tytułu niezapłaconych podatków oraz opłat.

Liczba zgonów spowodowanych koronawirusem w Wielkiej Brytanii zwiększyła się do 104, a potwierdzonych zakażeń - do 2626. Pogarsza się również sytuacja epidemiczna w USA. Z powodu koronawirusa zmarło już w tym kraju ponad 100 osób. Rekordowe straty notuje każdego dnia giełda. W portugalskim Porto kobieta zarażona wirusem urodziła dziecko, u którego nie wykryto groźnego patogenu.

 

KOMENTARZE