Rozbierali dom, a znaleźli niemiecki pistolet KMP Ruda Śląska

Na ciekawe znalezisko, z okresu międzywojennego, natrafili podczas rozbiórki domu jednorodzinnego w Rudzie Śląskiej-Halembie, pracownicy budowlani. Najprawdopodobniej w ścianie lub pod podłogą był schowany niemiecki pistolet z nabojami. O znalezieniu broni w gruzowisku została poinformowana rudzka policja.

Niedopuszczalne jest wchodzenie w posiadanie broni czy amunicji, nie posiadając do tego stosownego zezwolenia. Przepisy w tym zakresie są jasne i restrykcyjne. Bezprawne posiadanie choćby jednego naboju może przysporzyć kłopotów prawnych. Wiemy, że wiele osób kusi posiadanie amunicja lub broni w celach kolekcjonerskich. Przypominamy więc, że przechowywanie w mieszkaniu bez pozwolenia nawet tzw. ślepego naboju (który również jest amunicją w rozumieniu prawa), stanowi przestępstwo.

Zachowanie robotników pracujących przy wyburzaniu domu podajemy więc jako wzór postępowania w tego typu sytuacjach. Pistolet Ortgies kalibru 7,65 mm wraz z nabojami zabezpieczyli policjanci. Broń była skorodowana i prawdopodobnie od czasów wojny leżała ukryta w domu. Pistolet pochodzi z okresu międzywojennego, był produkowany w latach dwudziestych ubiegłego wieku, a używany był przede wszystkim przez wojsko niemieckie, ale również i przez polskich oficerów.

KOMENTARZE