We wszystkich rudzkich szkołach rozpoczął się w poniedziałek nowy rok szkolny. Trzy miejskie placówki oświatowe włączyły się w ogólnopolską akcję Przerwany Marsz, która polega na dokończeniu przerwanego przez wybuch II wojny światowej marszu do szkoły ówczesnej młodzieży. Młodsze i starsze pokolenie wspólnie przekroczyło dzisiaj szkolne mury i usłyszało pierwszy dzwonek w Szkole Podstawowej nr 4 im. Józefa Lompy, Szkole Podstawowej nr 7 im. Adama Mickiewicza oraz I Liceum Ogólnokształcącym nr 1 im. Adama Mickiewicza.

Pomysłodawcą całego przedsięwzięcia jest Rada Dzieci i Młodzieży Rzeczypospolitej Polskiej przy Ministrze Edukacji Narodowej. Pięć lat wojny zabrało ówczesnemu, młodemu pokoleniu beztroskie dzieciństwo oraz przysporzyło niesamowitych cierpień. Dzieci Wojny przekraczając we wtorek szkolne mury z młodzieżą. udowadniają, że ich ofiara i trud nie poszły na marne, ponieważ dzięki ich nadludzkiemu wysiłkowi, żyjemy dzisiaj w czasach pokoju, w wolnej Polsce.

I Liceum Ogólnokształcące w Rudzie Śląskiej gościło Józefa Hoszka oraz wielokrotnie odznaczonego za zasługi dla ojczyzny Władysława Gromadę.

KOMENTARZE