Za nami Święta Wielkanocne. Mimo wcześniejszych nie najlepszych prognoz dopisała pogoda, a okres ten upłynął spokojnie. Także w Lany Poniedziałek nie doszło do żadnych większych wybryków.

W Wielką Sobotę katolicy tradycyjnie udali się do kościołów żeby zgodnie z tradycją poświęcić pokarmy. My z kamerą udaliśmy się do świątyni świętego Jacka w Bytomiu – Rozbarku, gdzie po raz pierwszy od wielu lat spora grupa parafian przybyła z tradycyjną święconką w strojach ludowych.

Tradycja noszenia na co dzień strojów ludowych w Polsce odeszła praktycznie w zapomnienie. W Rozbarku inicjatorom tego przedsięwzięcia udało się namówić ponad 100 osobową grupę do kontynuowania tej tradycji.

Piotr Mankiewicz, który podjął się zorganizowania barwnego korowodu z nadzieją patrzy w przyszłość i wierzy, że to nie ostatnie tego typu spotkanie.

Dla katolików Wielkanoc to najważniejsze święto w czasie roku liturgicznego. Święta Wielkanocne rozpoczynają się w niedzielę rano od odprawianej wczesnym rankiem Mszy Rezurekcyjnej. Niedziela Zmartwychwstania Pańskiego jest pierwszym i najdawniejszym świętem w kościele katolickim. Obchodzili je już pierwsi apostołowie.

Po porannej Mszy Świętej przychodzi pora na uroczyste śniadanie. Na wielkanocnym stole nie może zabraknąć jajka – symbolu życia i odrodzenia.

Święta to też czas, który powinniśmy spędzać z rodziną. O ile w niedzielę pogoda nie była zachęcająca, to w lany poniedziałek sprzyjała rodzinnym spacerom. Spacerować można było bez przeszkód tym bardziej, że tradycja oblewania się wodą jeszcze kilka lat temu mocno kultywowana przez dzieci i młodzież, teraz coraz częściej odchodzi w zapomnienie.

KOMENTARZE