Z inicjatywy prezydenta Bytomia, Mariusza Wołosza, zarząd Transportu Metropolitalnego uruchomił nową linię minibusową. Autobusy będą oznaczone numerem 740 i będą kursować trasą okrężną, umożliwiając dojazdy m.in. do placówek zdrowia, dworca i na cmentarz.

 

Nowa linia autobusowa 740 zostanie uruchomiona 3 kwietnia. Jej najważniejszą zaletą będzie włączenie do sieci komunikacji miejskiej tych części miasta, w których do tej pory transport publiczny nie był dostępny. Chodzi m.in. o ulice Alojzjanów, Kochanowskiego, Katowicką, Jagiellońską, Miarki, Fałata i Pułaskiego. Przy tych ulicach lub w ich pobliżu powstaną nowe przystanki. W sumie będzie ich 17.

– Uruchomiona w trakcie modernizacji torowiska tramwajowego ul. Piekarskiej linia nr T-38 cieszyła się dużą popularnością wśród mieszkańców, którzy zwracali uwagę, że chcieliby jej utrzymania – mówi prezydent Bytomia Mariusz Wołosz. – Temat linii minibusowej w centrum pojawił się również podczas spotkań z mieszkańcami Śródmieścia, dlatego zdecydowaliśmy się w uzgodnieniu z Zarządem Transportu Metropolitalnego na uruchomienie na okres próbny śródmiejskiej linii minibusowej, która połączy najważniejsze obszary centrum naszego miasta – podkreśla prezydent Mariusz Wołosz.

– Dzięki inicjatywie prezydenta Mariusza Wołosza mieszkańcy zyskują nowe możliwości w zakresie przemieszczania się po mieście. Jednym z efektów uruchomienia nowej linii będzie zatarcie tzw. białej plamy, co w praktyce oznacza włączenie do naszej sieci połączeń kolejnych obszarów i umożliwienie korzystania z autobusów wielu osobom – mówi Małgorzata Gutowska, dyrektor ZTM. – Wierzę, że podobnie jak w Zabrzu, Tarnowskich Górach, czy Knurowie, tak i w Bytomiu, pomysł uruchomienia linii minibusowej okaże się strzałem w dziesiątkę – dodaje Małgorzata Gutowska.

Linia 740 będzie miała charakter śródmiejski, okrężny, a odjazdy będą następować w regularnych odstępach czasu. Na nowych połączeniach skorzystają przede wszystkim osoby, których celem podróży będą placówki zdrowia (Szpital nr 4 przy al. Legionów, Szpital nr 2 przy ul. Batorego, przychodnie przy ul. Piłsudskiego i Witczaka), cmentarz Mater Dolorosa, czy też dworzec, park przy ul. Wrocławskiej i Stadion Polonii Bytom. W mniejszym zakresie z autobusów będą również korzystać np. uczniowie LO im. Smolenia lub Szkoły Medycznej – umożliwione zostaną dojazdy na godz. 8:00 oraz popołudniowe powroty do domów. Z racji tego, że autobusy linii 740 będą zatrzymywać się również na głównych przystankach w Bytomiu, tj. Bytom Dworzec, Bytom Strzelców Bytomskich oraz Bytom Wrocławska, dogodne będą również przesiadki na dalsze podróże. Zaletą linii będzie również to, że jako jedyna zapewni bezpośrednie przejazdy pomiędzy zachodnią częścią śródmieścia (rejon ulic Wrocławskiej i Łużyckiej) ze wschodnią (rejon ulic Witczaka i Kochanowskiego).

Szczegółowe informacje dotyczące nowej linii minibusowej w Bytomiu dostępne są już na stronie internetowej ZTM w zakładce Komunikaty. W specjalnie przygotowanym komunikacie można znaleźć m.in. dokładny przebieg trasy oraz lokalizacje nowych przystanków.

KOMENTARZE