Bytom świętuje 770-lecie nadania praw miejskich. To doskonała okazja, aby przybliżyć losy najwybitniejszych bytomian, którzy zapisali się na stałe w historii miasta. W ramach „Rozbarskich spotkań z historią” od 19 lutego rozpoczną się projekcje filmów prezentujących życie i dokonania nadburmistrza Georga Brüninga, jednego z najsłynniejszych architektów Bytomia – Paula Jackischa oraz autora pierwszej kroniki Bytomia – Franza Gramera.

„Rozbarskie spotkania z historią” to cykl spotkań, podczas których prezentowane będą filmy poświęcone wybitnym bytomianom, którzy mieli wpływ na dzieje naszego miasta. Pierwszym filmem zaprezentowanym bytomianom będzie film poświęcony nadburmistrzowi Georgowi Brüningowi (19 lutego o godz. 12:00 w Klubie Sezam Bytomskiej Spółdzielni Mieszkaniowej przy ul. Chorzowskiej 57B oraz 20 lutego o godz. 18:00 w Centrum im. ks. G.G. Gorczyckiego przy ul. Matejki 1). Na początku marca przedstawiona zostanie postać wybitnego architekta Paula Jackischa (4 marca o godz. 12:00 w Klubie Sezam Bytomskiej Spółdzielni Mieszkaniowej oraz 5 marca o godz. 18:00 w Centrum im. ks. G.G. Gorczyckiego).

Ostatni film poświęcony będzie nauczycielowi i pierwszemu bytomskiemu kronikarzowi Franzowi Gramerowi. Projekcja filmu odbędzie się 18 marca o godz. 12:00 w Klubie Sezam Bytomskiej Spółdzielni Mieszkaniowej oraz 19 marca o godz. 18:00 w Centrum im. ks. G.G. Gorczyckiego).

Cały cykl filmów, które będą prezentowane w lutym i marcu poprowadzą twórcy projektu: dr Joanna Lusek, pracownik Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu oraz Marek Tylikowski z Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Niemców Województwa Śląskiego. Autorzy projektu opowiedzą o kulisach powstania filmów, jego bohaterach oraz odpowiedzą na pytania widzów.

Jeszcze w tym roku autorzy projektu planują kolejne prezentacje poświęcone wybitym bytomianom, podczas których opowiedzą o takich postaciach, jak: dr Moritz Mannheimer, dr Maria Bretschneider i prof. Martha Moers.

KOMENTARZE