12 grudnia na tory powróci pociąg kursujący z Bytomia do Gliwic. Dzięki współpracy władz Bytomia, Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii oraz Kolei Śląskich, zawieszone w 2013 roku regularne kolejowe połączenie pasażerskie między Bytomiem a Gliwicami, zostanie przywrócone.

Jazda autobusem z Bytomia do Gliwic zajmuje około 45 minut, zaś pociąg z Bytomia do Gliwic będzie pokonywać trasę w zaledwie 19-21 minut, w zależności od pory dnia.

- Mamy bardzo dobre połączenie z wieloma miastami Metropolii, jednak podczas spotkań i rozmów z mieszkańcami Bytomia zawsze pojawiała się kwestia zbyt małej liczby połączeń z Gliwicami, dokąd wielu bytomian dojeżdża, aby się uczyć lub pracować - mówi Mariusz Wołosz, prezydent Bytomia. - Podjęliśmy rozmowy z władzami Metropolii oraz przedstawicielami Kolei Śląskich, zwracając uwagę na fakt, że Bytom ma z centrum Gliwic tylko połączenie autobusowe dzięki linii 850 oraz AP1. Apelowaliśmy o przywrócenie zlikwidowanego w 2013 roku połączenia pasażerskiego z Bytomia do Gliwic, dlatego cieszę się, że już 12 grudnia powróci długo oczekiwane połączenie kolejowe między oboma miastami - dodaje prezydent Mariusz Wołosz.

Koncepcja Kolei Metropolitalnej zakłada rozwój transportu kolejowego z wykorzystaniem istniejącej infrastruktury. Taka właśnie istnieje na linii Bytom - Gliwice, a dodatkowym atutem tej trasy jest fakt, że w tym roku zakończyła się jej modernizacja, co z pewnością przełoży się na czas trwania podróży.

KOMENTARZE