Wakacje co prawda na półmetku, jednak o bezpieczeństwie mówić powinno się cały czas. Pogoda za oknami nie zachęca do spędzania czasu na dworze, jednak w głowach należy mieć kilka zasad, które pomogą spędzić bezpiecznie wolny czas, szczególnie tym najmłodszym.

Wakacje – ponad dwumiesięczny odpoczynek od szkoły, czas beztroski. Dzieci na placach zabaw, baseny, górskie wycieczki, niestrzeżone zbiorniki wodne. Mnóstwo możliwości – tyle samo zagrożeń. Lipcowa pogoda nie namawiała może do wyjść czy wyjazdów, jednak cytując Kabaret Starszych Panów nawet „w czasie deszczu dzieci się nudzą”, a nuda jest matką często bardzo niebezpiecznych pomysłów. Stąd jest kilka zasad, które pomogą nam bezpiecznie spędzić wakacje.

Po pierwsze bezpieczeństwo na drogach. Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego, to największy odsetek ofiar wypadków komunikacyjnych. Komisarz Mariusz Kurek, naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Rudzie Śląskiej – Pamiętajmy by nie zostawiać dzieci bez opieki, a szczególną uwagę zwracać przede wszystkim na chodnikach czy parkingach.

Pamiętajmy zatem o zasadach bezpiecznego poruszania się drogach i chodnikach. Ważnym elementem są także odblaski. Mimo iż dzień trwa dłużej, widoczność zazwyczaj jest lepsza, odblaski mogą uratować nam życie.

Dobrym pomysłem jest również stworzenie w telefonie kontaktu ICE. Skrót ICE to ogólnoświatowy symbol ratujący życie. Pod tym skrótem powinniśmy zapisać numer telefonu osoby, którą należy powiadomić w razie wypadku. Tak zapisany kontakt pozwala ratownikom na zadzwonienie pod wskazany numer i uzyskanie ważnych informacji o poszkodowanej osobie, takich jak grupa krwi, alergie czy przyjmowane leki.

Na temat kąpieli na niestrzeżonych kąpieliskach ostatnimi czasy dużo się mówi, a temat mandatów zaufania poruszany był na naszej antenie kilkakrotnie. My przestrzegamy po raz kolejny. Nie znana woda to zagrożenie podwójny. Nie wiemy bowiem jak wygląda dno i jaki jest stan wody. W przypadku wodnych kąpieli jednak, należy stosować się do kilku zasad. I nie ważne czy nad naszym bezpieczeństwem czuwają ratownicy WOPR, czy decydujemy się na nierozważną kąpiel na niesprawdzonym terenie.

Tylko od 23 czerwca do 18 lipca w kraju utonęło 87 osób – takie dane przedstawiła Komenda Główna Policji. Tylko od nas zależy czy wraz z pierwszym szkolnym dzwonkiem zaleją nas informacje o najtragiczniejszych pod względem statystyk wakacji. Rozwaga nic nie kosztuje, a za jej brak możemy zapłacić najwyższą cenę.

KOMENTARZE