Branża turystyczna na własnej skórze odczuła ekonomiczne skutki wirusa COVID-19, który nadal szaleje w wielu europejskich, azjatyckich oraz afrykańskich kurortach. Unia Europejska stara się pomóc biurom podróży, linią lotniczym oraz hotelom stanąć na nogi.

Sektor turystyczny we Wspólnocie Europejskiej generuje nawet 11 procent PKB oraz zatrudnia ponad 27 milionów osób. Ograniczenia podróżowania związane z pandemią koronawirusa zdziesiątkowały przemysł turystyczny, odgrywający ważną rolę w gospodarce UE. Oczekuje się, że przychody tej branży spadną o 50% dla hoteli i restauracji, o 70% dla operatorów wycieczek i biur podróży oraz o 90% dla rejsów wycieczkowych i linii lotniczych. Europa odpowiada za połowę przyjazdów turystów na świecie, a sytuacja jest szczególnie trudna dla tych krajów europejskich, których gospodarki szczególnie polegają na turystyce, takich jak: Hiszpania, Włochy, Francja i Grecja.

Według Światowej Organizacji Turystyki Narodów Zjednoczonych, od 20 kwietnia tego roku, 100% światowych miejsc turystycznych wprowadziło tymczasowe ograniczenia podróżowania w odpowiedzi na wybuch epidemii; 83% z nich obowiązywało już od co najmniej czterech tygodni. Żaden kraj jak dotąd nie rozluźnił tych ograniczeń.

Wielu podróżujących miało problemy z powrotem do domu, a firmy turystyczne borykają się z poważnymi problemami z płynnością, ponieważ otrzymują niewiele nowych rezerwacji, za to dużo wniosków o zwrot kosztów odwołanych wycieczek. Szczególnie przewoźnicy lotniczy znajdują się pod bezprecedensową presją.

Przedsiębiorstwa i pracownicy sektora turystycznego korzystają już ze instrumentów wsparcia wprowadzonych przez UE w odpowiedzi na kryzys wywołany przez COVID-19, w tym wsparcia płynności, ulg podatkowych i złagodzenia zasad pomocy państwa, a także tymczasowego zawieszenia przepisów UE dotyczących przydziałów czasu na start lub lądowanie (tzw. slotów), aby uniknąć pustych lotów.

Parlament Europejski chce podjąć w najbliższym czasach szereg działań, żeby pomóc branży turystycznej odbić się od dna. Unia Europejska chce opracować mechanizm zapobiegania i zarządzania w celu ochrony pracowników i firm z sektora turystyki oraz zapewnienia pasażerom bezpieczeństwa. Parlamentarna Komisja Transportu i Turystyki wezwała do opracowania specjalnego planu ratunkowego w odpowiedzi na najpilniejsze potrzeby sektora turystycznego.

KOMENTARZE