Coraz więcej Polaków cierpi z powodu zaburzeń snu, zwłaszcza bezsenności. Problemy z zasypianiem ma już co trzecia osoba. Wynika to przede wszystkich ze stresującego trybu życia i intensywnego korzystania ze zdobyczy techniki, głównie komputerów i tabletów.

Chroniczny brak snu ma ogromny wpływ na stan zdrowia. Światowa Organizacja Zdrowia zalicza bezsenność do chorób cywilizacyjnych. Według szacunków WHO cierpi na nią jedna trzecia światowej populacji. Bezsenność to zaburzenie prawidłowego rytmu i czasu trwania snu. Organizm nie odpoczywa, co może mieć bardzo negatywny wpływ na jego stan.

U osób cierpiących na bezsenność pojawia się rozdrażnienie, trudności z koncentracją, zwiększona wrażliwość na ból. Przewlekła bezsenność zwiększa ryzyko rozwoju wielu schorzeń układu krążenia, oddechowego, pokarmowego, moczowego i mięśniowo-szkieletowego, cukrzycy, oraz zmniejsza odporność organizmu. Przyczyną bezsenności może być długotrwały stres, zaburzenia psychiczne, np. depresja, stosowanie niektórych leków, zespół niespokojnych nóg, oraz choroby somatyczne, m.in. przerost prostaty.

– Bezsenność jest też związana z dużym naświetlaniem. Pracując przy komputerze, sztucznie się naświetlamy, a to powoduje pewną deregulację rytmu dobowego, czyli tego, że w nocy śpimy, a w dzień jesteśmy aktywni. To jest bardzo duża zmiana aktywności, bo większą część dnia spędzamy w pracy, jesteśmy odcięci od naturalnego światła, czyli nasz mózg nie dostaje takiego sygnału, że jest dzień i trzeba być aktywnym, działać, a później jest naturalny sygnał, przychodzimy do domu, jest ciemno, jest noc i zasypiamy – mówi dr n.med. Katarzyna Niewińska, psycholog, psychoterapeuta.

Lekarze wyróżniają dwa typy bezsenności: krótkoterminową i przewlekłą. Bezsenność krótkotrwała może wystąpić na tle silnego napięcia emocjonalnego, np. związanego ze zmianą pracy czy przeprowadzką w nowe miejsce. W takim wypadku pomóc mogą ziołowe leki dostępne w aptekach bez recepty. Jeśli jednak problemy ze snem utrzymują się dłużej niż trzy tygodnie. oznacza to bezsenność przewlekłą. Przed udaniem się do lekarza warto wypróbować sprawdzone metody regulacji snu. Przede wszystkim należy pamiętać, aby spać w dobrze wywietrzonym pomieszczeniu, w którym nie jest zbyt gorąco. Dobrym rozwiązaniem jest także aktywność fizyczna.

Źródło: Newseria

KOMENTARZE