Po wstrząsach do jakich doszło 26 maja na ścianie 7. Wyższy Urząd Górniczy w Katowicach postanowił przeprowadzić szczegółowe ekspertyzy. Poniżej treść wiadomości przesłanej przez rzecznika prasowego WUG.

Po wstrząsach górotworu z 26 maja br. w KWK „Wujek”, Ruch „Śląsk” ( należącej do KHW S.A.) dyrektor Okręgowego Urzędu Górniczego w Katowicach wystosował wniosek o opinię ekspertów. O warunkach dalszej eksploatacji tej ściany wypowiedzą się specjaliści z dwóch komisji doradczych prezesa WUG, a mianowicie Komisji ds. Zagrożeń Górniczych oraz Komisji ds. Ochrony Powierzchni.

W uzasadnieniu wniosku dyrektora OUG czytamy, że chodzi o określenie możliwości i warunków dalszej eksploatacji pokładu 409 ścianą 7 w Ruchu „Śląsk” w kontekście: zapewnienia bezpieczeństwa powszechnego, załogi oraz ruchu zakładu górniczego, a także ochrony środowiska wraz z obiektami budowlanymi i zapobiegania ewentualnym szkodom.

Eksperci wydając opinii uwzględnią:

- uwarunkowania górniczo-geologiczne złoża w polu panewnickim,;

- dotychczasową prognozę aktywności sejsmicznej górotworu z uwzględnieniem przyczyny występowania wstrząsów wysokoenergetycznych w otoczeniu środowiska ściany 7;

- ocenę skuteczności dotychczas podejmowanych działań w zakresie szeroko pojętej profilaktyki zapobiegawczej, dotyczącej bezpieczeństwa robót podziemnych i powszechnego, związanego z obiektami powierzchniowymi;

- skalę oddziaływania wstrząsów na obiekty powierzchniowe, w tym wszelkiego rodzaju budowle, infrastrukturę drogową, elektryczno-gazową, wodno-kanalizacyjną oraz radiowo-teletechniczno-elektryczną,

- odporność obiektów (z uwzględnieniem współczynnika bezpieczeństwa) na wstrząsy w aspekcie niedopuszczenia do wystąpienia katastrofy budowlanej lub innego niebezpiecznego zdarzenia, zagrażającego zdrowiu lub życiu ludzi;

- skalę negatywnego oddziaływania wstrząsów na środowisko naturalne w kontekście odpowiednich i skutecznych przeciwdziałań;

- niezbędne do wdrożenia optymalne środki i dziania profilaktyczne, w przypadku sformułowania przez komisję wniosku o możliwości dalszego prowadzenia bezpiecznej eksploatacji.

Wstrząs górotworu 26 maja br. o godz. 20.42 po zweryfikowaniu pomiarów okazał się silniejszy od pierwotnych wskazań. Jego energię ustalono na 8x108 J ( w porównaniu do trzęsień ziemi to 3,73 w skali Richtera). Dziewięć minut później (o godz. 20.51) nastąpił wstrząs wtórny o energii 3x105 J. Ognisko wstrząsu o współrzędnych X=20890, Y=-2140, Z=-240, zlokalizowano 90 m za frontem ściany 7, w pokładzie 409 i jednocześnie 110 m na południe od chodnika badawczego.

Nie spowodowały one zniszczeń w górniczych wyrobiskach. Ich oddziaływanie odczuli mieszkańcy pobliskich osiedli. Zgłoszono kilkanaście uszkodzeń w budynkach. Zespół kopalniany weryfikuje zasadność przyjętych zgłoszeń i ich związek z poniedziałkowymi wstrząsami.

- Popieram i akceptuje wniosek dyrektora OUG w Katowicach o opinię ekspertów. Ta ściana co prawda nie sprawiał dotychczas poważniejszych problemów. Parametry przyspieszeń poniedziałkowych wstrząsów, w tym wygenerowane przyspieszenia drgań gruntów osiągały wartość 1500 m/s2. A takie przyspieszenia w połączeniu w trudnymi warunkami górniczo-geologicznymi w pokładzie 409 tej kopalni skłaniają do rozwagi. Zagrożenie tąpaniami i sejsmiczne utrzymuje się na wysokim poziomie, na granicy tolerowanego ryzyka. To już 15 wysokoenergetyczny wstrząs od rozpoczęcia eksploatacji tą ścianą. Eksperci pomogą służbom kopalnianym w ustaleniu bezpiecznego prowadzenia robót przygotowawczych w tym rejonie i minimalizowania oddziaływania na otoczenie – mówi Mirosław Koziura, wykonujący obowiązki prezesa WUG.

Informację o wstrząsach wysokoenergetycznych, wygenerowanych w zakładach górniczych można uzyskać bezpośrednio u przedsiębiorcy (w tym przypadku KHW S.A. KWK „Wujek” w Katowicach). Informacje o wstrząsach i ich magnitudzie umieszczane są także do publicznej wiadomości na stronie Głównego Instytutu Górnictwa pod adresem www.grss.gig.eu. Wstrząsów wysokoenergetycznych zdarza się w polskim górnictwie około tysiąc rocznie, w latach 80-tych XX wieku było ich ponad trzy tysiące rocznie.

KOMENTARZE