Sportowe szkolenie dzieci i młodzieży, rozwój sportu seniorskiego, utrzymanie i modernizacja obecnej bazy, inwestycje sportowe oraz popularyzacja sportu dla wszystkich – to główne priorytety projektu strategii rozwoju sportu w Rudzie Śląskiej na lata 2013 – 2020. Prezydent Grażyna Dziedzic omówiła dziś założenia projektu z rudzkimi radnymi.

- Aby działać skutecznie, musimy dysponować odpowiednimi analizami oraz kompleksowym planem, pozwalającym rozsądnie wykorzystywać nasze możliwości – mówiła Grażyna Dziedzic. – Niestety, mimo że sport jest tak ważny dla społeczeństwa, dotychczas w Rudzie Śląskiej takiego planu nie było – podkreślała. Wprawdzie już w 1997 roku radni podjęli uchwałę zakładającą opracowanie programu rozwoju kultury fizycznej w Rudzie Śląskiej oraz koncepcji II etapu rozwoju Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji, jednak konkretne dokumenty nigdy nie powstały.

Rozszerzał się za to zakres zadań, które mogą podejmować samorządy w zakresie sportu,
a szczególnie działań dofinansowywanych przez budżet miasta. Niestety samorządy nie są  w stanie sprostać oczekiwaniom finansowym wszystkich instytucji sportowych. – Dlatego tak ważne jest określenie priorytetów, które powinniśmy konsekwentnie realizować w dłuższej perspektywie – podkreśla prezydent miasta. Podobnie postąpiło Ministerstwo Sportu i Turystyki, które ogłosiło listę priorytetowych dziedzin sportu, które resort będzie wspierał.

Projekt strategii rozwoju sportu został opracowany przez specjalny zespół, powołany przez prezydent miasta. Podczas prac nad nim konsultowano się z członkami Rady Sportu oraz Komisji Sportu i Kultury Fizycznej Rady Miasta.

Dokument nie tylko określa kierunki działań, jakie powinny być podejmowane, ale również zawiera analizę stanu sportu w mieście, zestawiając mocne i słabe strony oraz wskazując szanse
i zagrożenia. - Analiza pokazuje, że Ruda Śląska charakteryzuje się dużą liczbą i różnorodnością zarówno klubów sportowych, jak i urządzeń sportowo – rekreacyjnych – mówi Andrzej Trzciński, naczelnik Wydziału Kultury i Kultury Fizycznej w rudzkim magistracie. - Jednak ani miasto, ani kluby nie posiadają nowoczesnych, spełniających obecne standardy obiektów, a stan techniczny obecnej bazy jest zazwyczaj zły. Poprawy wymaga również efektywność wykorzystania udzielanych przez miasto dotacji – zaznacza.


Znając stan obecny, opracowano kierunki działań na przyszłe lata. Pierwszy z nich dotyczy szkolenia dzieci i młodzieży. Najważniejsze założenia to coroczne zwiększanie środków o wskaźnik inflacji oraz równy dostęp do funduszy dla wszystkich dyscyplin sportowych. W zakresie sportu seniorskiego nacisk położono na koncentrację środków dla klubów piłkarskich z myślą o zbudowaniu silnej drużyny, z odpowiednią bazą oraz zapleczem organizacyjnym i kadrowym. Trzeci priorytet zakłada nie tylko modernizację istniejącej infrastruktury sportowej, ale również budowę nowych obiektów, jak np. nowoczesna hala sportowa czy boiska ze sztuczną nawierzchnią. Z kolei w zakresie sportu dla wszystkich podkreślona została rola Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji jako głównego organizatora i koordynatora rekreacji w mieście.

Projekt strategii wyznacza również dyscypliny wiodące, których na których rozwój w mieście należy położyć szczególny nacisk. Są to: zapasy, piłka nożna mężczyzn, piłka ręczna mężczyzn i kobiet, lekkoatletyka oraz futsal.

- Podkreślam, że jest to dopiero projekt, teraz jest czas, aby nad nim dyskutować – mówi Grażyna Dziedzic. Kolejnym krokiem na drodze do przyjęcia strategii rozwoju sportu w Rudzie Śląskiej jest skierowanie projektu do konsultacji społecznych, a następnie zawarcie ostatecznej wersji
w projekcie uchwały, nad którym głosować będzie rada miasta.

źródło: UM RUDA ŚLĄSKA

KOMENTARZE