Rodzice podlegający ubezpieczeniu zdrowotnemu mają obowiązek ustawowy zgłosić do ubezpieczenia zdrowotnego swoje dzieci. Niedopełnienie tego obowiązku podlega karze grzywny.

Jak zgłosić dziecko do ubezpieczenia zdrowotnego?

Wystarczy, że jeden z rodziców zgłosi do ubezpieczenia swoje dziecko. Jeżeli rodzic do ubezpieczenia zdrowotnego zgłasza się sam (np. prowadzi działalność gospodarczą lub ubezpiecza się dobrowolnie), to powinien sam zgłosić do ubezpieczenia swoje dzieci. Natomiast jeżeli do ubezpieczenia zgłasza rodzica płatnik (np. pracodawca), wówczas rodzic powinien poinformować płatnika o dzieciach podlegających zgłoszeniu do ubezpieczenia. Zgłoszenie to powinno zostać dokonane niezwłocznie, w terminie do 7 dni od momentu zaistnienia okoliczności powodujących konieczność dokonania zgłoszenia. Jeżeli żaden z rodziców nie podlega obowiązkowi ubezpieczenia zdrowotnego, ani nie posiada uprawnień do świadczeń na podstawie innych przepisów, do ubezpieczenia zdrowotnego mogą zgłosić dziecko ubezpieczeni dziadkowie. Jeżeli dziadkowie również nie posiadają prawa do świadczeń, dziecko do ubezpieczenia zdrowotnego zgłasza do czasu rozpoczęcia przez nie nauki ośrodek pomocy społecznej, a po rozpoczęciu nauki – szkoła. Rodzice muszą jednak pamiętać, aby poinformować o tym te placówki.

PAMIĘTAJ O PONOWNYM ZGŁOSZENIU DZIECKA, JEŻELI ZMIENIASZ PRACĘ!!!

Jeżeli zmienia się tytuł ubezpieczenia zdrowotnego (np. rodzic zmienia pracę lub uzyskuje świadczenia emerytalno-rentowe), należy pamiętać, by ponownie zgłosić dziecko do ubezpieczenia zdrowotnego

KOMENTARZE