Choć zima w tym roku okazała się wyjątkowo łaskawa, to ten temat nie znika wraz z brakiem śniegu. Niska emisja i sposoby jak sobie z nią poradzić. To ważne ze względu na środowisko, na budżet i na zdrowie.

Na szczęście dla środowiska i naszych portfeli zima w tym roku okazała się wyjątkowo łaskawa. I zamiast arktycznej pogody mieliśmy do czynienia z umiarkowanymi temperaturami. W piecach zatem paliliśmy trochę mniej. Trochę mniej, jednak wcale nie ekologicznie. Z naszych kominów nadal wydobywa się toksyczny dym. Dym, który wpływa na jakość wdychanego przez nas powietrza i na nasze zdrowie. Jak bardzo jest tokstyczny – przekonać się możemy w punktach badania jakości powietrza. Tych na terenie województwa śląskiego jest kilka, jeden w Katowicach. Tu analizowane jest to co trafia do naszych płuc i niestety nie jest dobrze. O jakości powietrza informuje także tablica na budynku Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. Tu wyświetlane są aktualne stężenia pyłów w województwie śląskim. Ta instytucja także wychodzi z pomocą.

Po raz kolejny bowiem realizowany jest Program KAWKA – Likwidacja niskiej emisji wspierająca wzrost efektywności energetycznej i rozwój rozproszonych odnawialnych źródeł energii. Małgorzata Skucha, prezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej tłumaczy – To jest wdrożenie do prawa polskiego dyrektywy „Czyste powietrze dla Europy. Współfinansujemy wraz w wojewódzkimi funduszami programy likwidacji niskiej emisji. Są to z jednej strony programy przeznaczone dla miasta, w których przekroczone są limity przede wszystkim pyłów PM10, PM2,5 i benzoalfapirenów. Wszędzie tam, gdzie zostają przekroczone dopuszczalne stężenia chcemy wprowadzać „programy naprawcze”, w jaki sposób zapobiegać tym zanieczyszczeniom, w jaki sposób dzięki inwestycjom zmniejszyć tą niską emisję.

Obliczono, że realizacja programu „Kawka” spowoduje w Polsce zmniejszenie emisji dwutlenku węgla o 68 tys. ton rocznie. Do powietrza trafi też w ciągu roku mniej niebezpiecznych pyłów: PM10 o 442 ton i PM 2,5 o 426 ton. W efekcie dofinansowań w województwie śląskim nastąpi zmniejszenie emisji szkodliwych substancji do powietrza rocznie: pyłu o 90 ton na rok, dwutlenku węgla o ponad 8 tys. ton, dwutlenku siarki o 113 ton i tlenków azotu o 14 ton.

KOMENTARZE