Przez lata władze komunistyczne próbowały zatrzeć o nich pamięć. Choć byli bohaterami i walczyli o wolną i niepodległą Polskę w czasach reżimu komunistycznego, nie wolno było o nich nawet wspominać. Mowa o Żołnierzach Wyklętych. 1 marca w całym kraju uczczono ich pamięć. 

"W hołdzie Żołnierzom Wyklętym - bohaterom antykomunistycznego podziemia, którzy w obronie niepodległego bytu Państwa Polskiego, walcząc o prawo do samostanowienia i urzeczywistnienia dążeń demokratycznych społeczeństwa polskiego, z bronią w ręku, jak i w inny sposób, przeciwstawili się sowieckiej agresji i narzuconemu siłą reżimowi komunistycznemu" - tak ustawa sejmowa z dnia 3 lutego 2011 roku określa obchodzony 1 marca Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

Dzień ten ma przypominać i upamiętniać losy polskich żołnierzy, którzy nie godzili się na narzucone im siłą: rzeczywistość i nowy ustrój. Podejmując nierówną walkę, zostali „wyklęci” przez powojenny reżim komunistyczny, skazujący ich na tortury, wieloletnie więzienia, zsyłki oraz niejednokrotnie karę śmierci. Tą walkę „żołnierze wyklęci” toczyli wiele lat po zakończeniu II wojny światowej. Sejm ustanawiając 1 marca dniem pamięci o nich, oddał im tym samym hołd i wdzięczność za walkę i trud jaki wówczas podjęli. Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych jest oficjalnym świętem państwowym.

W Bytomiu odprawiono mszę świętą z tej okazji, potem na rynku przedstawiciele władz miasta, wojska oraz mieszkańcy wzięli udział w oficjalnej ceremonii. Było uroczyste wciągnięcie flagi na maszt, apel pamięci oraz pokaz musztry paradnej w wykonaniu Orkiestry Wojskowej w Bytomiu. Na zakończenie obchodów w Bytomskim Centrum Kultury o 17.00 odbył się okolicznościowy koncert w wykonaniu historyczno-patriotycznego zespołu rockowego „Forteca”. (źródło: www.bytom.pl)

W Rudzie Śląskiej władze złożyły kwiaty pod krzyżem parafii św. Pawła, zaś w Zespole Szkół Muzycznych odbyło się patriotyczne widowisko słowno - muzyczne w wykonaniu Teatru Sceny Muzycznej. Później prof. Zygmunt Woźniczka z Uniwersytetu Śląskiego poprowadził wykład na temat "Żołnierze wyklęci jako ostatni walczący o wolną Polskę z sowieckim okupantem".

 

 

 

KOMENTARZE