Sytuacja w Europie oraz w Polsce staje się coraz bardziej poważna. Koronawirus zabił już w naszym kraju 9 osób, a liczba zarażonych niebezpiecznie zbliża się do tysiąca. Premier Mateusz Morawiecki poinformował podczas konferencji prasowej o nowych obostrzeniach, które od 24 marca mają obowiązywać na terenie całego kraju. Z domu będzie można wychodzić jedynie do pracy, na zakupy czy do apteki. W Mszach Świętych będzie mogło uczestniczyć maksymalnie 5 wiernych.

- Musimy wdrożyć kolejne ograniczenia. Robimy to dla ocalenia życia wielu Polaków i ograniczenia fali epidemii - powiedział podczas specjalnej konferencji prasowej, premier Morawiecki. W Polsce z chorobą walczy już prawie 800 osób, a eksperci alarmują, że wkrótce ponad 100 nowych diagnozowanych przypadków zarażenia dziennie stanie się normą. W całej Europie notuje się rekordową liczbę zgonów, a szpitale w wielu regionach zaczynają być przepełnione.

Rząd wprowadza zakaz wychodzenia z domu bez ważnej przyczyny. W grę wchodzi jedynie wyjście do pracy, na zakupy czy do lekarza. Ograniczenia dotkną również komunikację miejską, gdzie ilość osób przebywających jednocześnie w autobusie lub tramwaju będzie limitowana. W obrzędach kościelnych może maksymalnie uczestniczyć 5 osób, wyłączając służbę liturgiczną oraz księdza. W pochówku mogą uczestniczyć pracownicy zakładów pogrzebowych

Na terenie całego kraju obowiązuje zakaz zgromadzeń. Wyjątkiem są wydarzenia, w których uczestniczą najbliżsi członkowie rodziny. Przestrzegania wszystkich zasad będzie pilnowała policja wspierana przez wojsko. Za złamanie reguł grozi kara w wysokości 5 tysięcy złotych.

Wszystkie ograniczenia mają obowiązywać od 24 marca do 11 kwietnia.

KOMENTARZE