W niedzielę obchodzony jest Światowy Dzień Wcześniaka. W naszym regionie już właściwie od piątku organizowane są imprezy zwiazane z tym dniem. 

„Skarpetki dla życia” – to hasło tegorocznej edycji Światowego Dnia Wcześniaka, który organizowany jest w Polsce  po raz trzeci. Już 16 listopada Ruda Śląska dołączy do grona miast, w których rodzice dzieci urodzonych przedwcześnie będą mieli okazję wymienić się doświadczeniami, a także otrzymać profesjonalną pomoc w opiece nad swoimi pociechami. –  Chcemy zwiększyć świadomość mieszkańców Rudy Śląskiej oraz innych miast na temat przedwczesnych porodów, a także  udowodnić, że dzieci, które urodziły się jako wcześniaki  mogą żyć i funkcjonować normalnie, tak jak inne dzieci – mówi Katarzyna Forenc z Grupy Wsparcia dla Rodziców Wcześniaków „Wcześniakowo”.

Rudzkie obchody Światowego Dnia Wcześniaka organizowane są przez  Grupę Wsparcia dla Rodziców Wcześniaków „Wcześniakowo” przy współpracy z Fundacją Wcześniak Rodzice – Rodzicom. – Musimy pamiętać, że przedwczesny poród jest zabójcą noworodków na całym świecie. Podczas gdy inni rodzice liczą szczęśliwe etapy w rozwoju swojej pociechy, czyli  pierwszy uśmiech, pierwszy ząbek, pierwsze kroki, rodzice wcześniaków liczą bicie serca. Dlatego staramy się im pomóc i pokazać, że ich wpieramy  - informuje Katarzyna Forenc.

W Rudzie Śląskiej grupa wsparcia rodziców wcześniaków działa od stycznia br. Dzięki temu mogą oni skorzystać z pomocy tych, którzy już przeszli przez trudny czas po przedwczesnych narodzinach dziecka. Inicjatywa jest o tyle ważna, że co dziesiąte dziecko rodzące się w rudzkim szpitalu przychodzi na świat przed 36. tygodniem ciąży. 

O problemach wcześniaków pamiętają nie tylko w Rudzie Śląskiej. W Bytomiu w piątek w jednym z centrów handlowych Szpital Specjalistyczny nr 2 zorganizował wystawę. Wszystko po to, by przypomnieć o Światowym Dniu Wcześniaka. 

KOMENTARZE