1 sierpnia weszły w życie nowe zasady gospodarowania miejskim zasobem mieszkaniowym. Kto będzie mógł ubiegać się o mieszkanie komunalne i jak będzie przebiegała ta procedura?

O tym jak trudno jest otrzymać mieszkanie komunalne nie trzeba nikogo przekonywać.

 – Bardzo słabo to idzie. Są bardzo długie kolejki i trzeba bardzo długo oczekiwać. Mój syn czeka i masakra. Ludzie to o znajomości dostają. To wiem.

– Z tego co wiem od znajomych to chyba raczej jest ciężko – tak komentują temat rudzianie.

 Teraz zdobyć takie mieszkanie ma być jednak łatwiej. Wszystko dzięki nowej uchwale dotyczącej zasad gospodarowania miejskim zasobem mieszkaniowym, która weszła w życie 1 sierpnia.

 – Zmiany, które wchodzą w życie od 1 sierpnia, ta cała reform, ma usystematyzować i usprawnić proces przydzielania lokali. Nie zmieniają tu się w zasadniczy sposób zasady dotyczące przydziału mieszkań, ale chcemy w bardziej aktywny sposób próbować przydzielać te lokale mieszkalne, czyli zaktywizować osoby, które już są na listach do tego, aby nam co roku składały informacje czy nadal są zainteresowane mieszkaniem komunalnym czy nie – tłumaczy Anna Stemplewska, Naczelnik Wydziału Spraw Lokalowych Urzędu Miasta w Rudzie Sląskiej.

Zmieni się także sposób informowania o wolnych lokalach mieszkalnych.

 – Mieszkania komunalne będą przydzielane nie w ten sposób jak do tej pory, czyli poprzez informowanie indywidualne osoby na liście o propozycji mieszkania. Od sierpnia, w miarę jak będą spływać wolne mieszkania w miesiącu sierpniu, będzie to wyglądało w ten sposób, że będzie podawana do publicznej informacji lista wolnych lokali i osoby zainteresowane będą się do nas zgłaszać. Uprości to i w miarę możliwości przyspieszy proces przydzielania lokali komunalnych – dodaje Stemplewska.

 Lista osób oczekujących na własne m wciąż jest długa a lokali komunalnych jest coraz mniej.

 – W chwili obecnej na liście oczekuje ponad 3900 osób. Natomiast tych mieszkań komunalnych jest coraz mniej ze względu na bardzo intensywnie od kilku lat prowadzony proces sprzedaży tych lokali na rzecz najemców. (…) Oczekiwanie na mieszkanie komunalne jest zależne od oczekiwań osoby, która właśnie na takie mieszkanie oczkuje. Im większe są oczekiwania co do przyszłego mieszkania, tym okres oczekiwania jest dłuższy. Jeżeli osoby mają mniejsze oczekiwania co do standardu mieszkania, dzielnicy to wtedy ten okres się skraca. Na pewno jest to okres kilkuletni – mówi Naczelnik wydziału Spraw Lokalowych.

Czy reforma mieszkaniowa sprawi, że rzeczywiście będzie łatwiej otrzymać mieszkanie komunalne – czas pokaże.

KOMENTARZE