Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Mieszkaniowej w Rudzie Śląskiej będzie teraz działać również jako Towarzystwo Budownictwa Społecznego. Dzięki temu miejska spółka uzyska możliwość budowy mieszkań w tej formule oraz adaptacji na ten cel istniejących budynków. Jako pierwszy ma w ten sposób zostać przywrócony do użytku zabytkowy budynek przy ul. Niedurnego 75.

- Rozszerzenie działalności MPGM o TBS to kolejne rozwiązanie, które wprowadzamy po to, żeby rozwijać rynek mieszkaniowy w Rudzie Śląskiej - podkreśla prezydent Grażyna Dziedzic. – Odpowiadamy w ten sposób zarówno na potrzeby rudzian, jak i osób z innych miast, które chcą u nas zamieszkać. A takich osób jest coraz więcej - dodaje.

- Aby rozpocząć działalność jako TBS musimy dysponować odpowiednim terenem, na którym będziemy mogli wybudować mieszkania pod wynajem –  mówi Henryk Knapik, prezes MPGM-TBS Sp. z o.o. – Złożyliśmy do miasta wniosek o wniesienie do spółki aportem gminnych nieruchomości. W ten sposób będziemy mogli rozpocząć proces inwestycyjny - dodaje.

Na swoją nową działalność MPGM chce pozyskać fundusze z Banku Gospodarstwa Krajowego w Warszawie. – Te środki przyznawane są na bardzo korzystnych warunkach. BGK może dofinansować nawet 75% wartości inwestycji – podkreśla Tomasz Rzeżucha, wiceprezes MPGM-TBS.

Rozszerzona formuła działania spółki oznacza jednak nie tylko inwestycje związane z nowymi budynkami, ale także remonty i adaptacje posiadanych już budynków na mieszkania w ramach TBS. Jako pierwszy tak wykorzystany ma być obiekt przy ul. Niedurnego 75. Jego właścicielem MPGM stało się w grudniu 2015 roku. - Obecnie nieruchomość ta stanowi wspólnotę mieszkaniową. Po dokonaniu inwentaryzacji oraz oszacowaniu kosztów remontu i adaptacji budynek zostanie przywrócony do użytku - zapowiada prezes Henryk Knapik.

Budynek z początków XX wieku objęty jest strefą ochrony konserwatorskiej, jednak przez lata ulegał postępującej degradacji. – Aby przywrócić budynek do użytkowania konieczny jest gruntowny remont – mówi Knapik. – Parter chcemy przeznaczyć na cele użytkowe, w tym komercyjne, a piętro na mieszkania. Opracowywany jest już projekt budowlano – wykonawczy na remont kapitalny budynku wraz z zagospodarowaniem terenu – dodaje. Tę inwestycję spółka chce sfinansować ze środków własnych i BGK.

Z nową formułą działania związana jest zmiana nazwy spółki, która od 31 marca br. brzmi Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Mieszkaniowej Towarzystwo Budownictwa Społecznego Sp. z o.o. (MPGM TBS Sp. z o.o.). Zmodyfikowane zostało również logo.

Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Mieszkaniowej Towarzystwo Budownictwa Społecznego Sp. z o.o. w Rudzie Śląskiej to firma z ponad 50-letnimi tradycjami. Zarządza budynkami stanowiącymi własność miasta Ruda Śląska, budynkami prywatnymi w zarządzie, budynkami Skarbu Państwa oraz wspólnotami mieszkaniowymi – w sumie jest ich ponad 700. Wykonuje także remonty i naprawy, przeglądy technicznych i konserwację budynków wraz z ich wyposażeniem technicznym i instalacjami wewnętrznymi. Właścicielem spółki jest miasto Ruda Śląska.

Ruda Śląska angażuje się również w inne inwestycje w ramach TBS. Przypomnijmy, że miasto dołoży pieniądze do budowy prawie 100 mieszkań przy ul. Czempiela przez TBS „Dombud”. Dzięki temu będzie miało prawo wskazać, kto w nich zamieszka, a najemcy nie będą musieli wpłacać 25 procent wartości lokalu. – Podpisaliśmy już z „Dombudem” umowę, dzięki czemu mógł on złożyć wniosek o kredyt w ramach nowego programu Banku Gospodarstwa Krajowego – mówi wiceprezydent Michał Pierończyk. Spółka planuje budowę 5 budynków, w których znajdzie się 165 mieszkań. Miasto będzie uczestniczyć finansowo w budowie 3 budynków, czyli 99 mieszkań. Na ten cel w ciągu dwóch lat Ruda Śląska przeznaczy ponad 5,5 mln zł.

W tym roku ma się rozpocząć również budowa 44 mieszkań przy ul. Tomanka w dzielnicy Orzegów, które wykona Regionalne Towarzystwo Budownictwa Społecznego z Chorzowa. W tym TBS-ie miasto ma udziały. Inwestycja ma być realizowana w formule mieszkań na wynajem, które docelowo będzie można wykupić na własność. - Będą to mieszkania o wysokim standardzie, zarówno wykończenia, jak i wyposażenia. Oddawane będą w stanie „pod klucz” – zapowiada Michał Pierończyk.

Z kolei Międzygminne Towarzystwo Budownictwa Społecznego z Tarnowskich Gór /spółka również z udziałami miasta Ruda Śląska/ opracowało koncepcję budowy 42 budynków jednorodzinnych szeregowych lub wolnostojących przy ul. Cynkowej i Kokota, gdzie stoją już 4 budynki wielorodzinne MTBS. Obecnie trwa opracowywanie dokumentacji technicznej inwestycji.

Ważnym elementem polityki mieszkaniowej na najbliższe lata jest też budowa mieszkań komunalnych w formule PPP. Przypomnijmy, że miasto ma przeznaczyć grunt pod budowę mieszkań, a inwestor prywatny ze swoich środków zrealizować inwestycję i następnie przez okres 15 lat eksploatować i zarządzać mieszkaniami. Po tym okresie czasu przekaże je miastu.

Obecnie trwa dialog konkurencyjny z firmami zainteresowanymi realizacją inwestycji. Władze miasta chcą, by w pierwszej kolejności wybudowanych zostało około 100 mieszkań o powierzchni ok. 50 m², składających się w większości z dwóch pokoi z kuchnią lub aneksem wraz z niezbędną infrastrukturą, drogami dojazdowymi, miejscami postojowymi i chodnikami.

 

W Rudzie Śląskiej kontynuowany jest również rozpoczęty w ubiegłym roku program wspierania budownictwa jednorodzinnego. Osoby, którym w użytkowanie wieczyste oddane zostaną działki pod takie budownictwo, będą mogły wykupić je na własność z 75-procentową bonifikatą, jeżeli w ciągu trzech lat wybudują domy i w nich zamieszkają. W tym roku na ten cel władze miasta przeznaczyły ponad 90 nieruchomości.

źródło: rudaslaska.pl

KOMENTARZE