"Jeśli nie płoniesz - nie zapalisz innych", to słowa Janusza Korczaka - wybitnego pedagoga, działacza społecznego, prekursora działań na rzecz praw dziecka, który swoimi rewolucyjnymi, ponadczasowymi ideami na gruncie wychowawczym zapalił kolejne pokolenia pedagogów, do tego by spojrzeć na kwestie edukacji i wychowania z innej, lepszej perspektywy. Zaplanowany od 26 do 30 marca V Bytomski Festiwal Nauki i Sztuki w tym roku sygnowany jest jego nazwiskiem.

Obok imprez poświęconych dziełu Janusza Korczaka skierowanych zarówno do uczniów, jak i grona pedagogicznego, podczas czterodniowego festiwalu odbędzie się szereg warsztatów, prezentacji oraz konferencji dotyczących różnych gałęzi sztuki i nauki. Zobaczyć będzie można m.in. wystawę prac studentów III roku grafiki Polsko-Japońskiej Wyższej Szkoły Technik Komputerowych Wydziału Zamiejscowego Informatyki oraz wziąć udział w warsztatach ilustracji technikami tradycyjnymi i komputerowymi.

Na zainteresowanych czekają ciekawe wykłady m.in. na temat roli człowieka w rozwoju techniki na przykładzie rozwoju przemysłu na Śląsku w XVIII I XIX w. oraz tego, co łączy Polaków i Japończyków. W ramach zaplanowanej na 28 marca wojewódzkiej konferencji metodycznej odbędą się także prelekcje „Innowacyjna szkoła – to możliwe”, oraz „Jak wykorzystać naturalne zdolności dzieci i młodzieży do filozofowania i twórczego myślenia”, które poprowadzi Jarosław Marek Spychała - twórca innowacyjnego programu Lego-Logos. Tego dnia odbędzie się również dzień otwarty na Wydziale Zdrowia Publicznego Śląskiego Uniwersytetu Medycznego, podczas którego nie zabraknie wykładów i prezentacji.

Warto podkreślić, że imprezie po raz kolejny towarzyszyć będą targi edukacyjne. W tym roku oferta bytomskich szkół ponadgimnazjalnych oraz uczelni wyższych zlokalizowanych w Bytomiu i okolicy prezentowana będzie od 29 do 30 marca w Hali na Skarpie. W pierwszym dniu targów od 9.00 do 15.00 gimnazjaliści i ich rodzice będą mogli zwiedzić ekspozycje przygotowane zarówno przez licea ogólnokształcące, jak i szkoły zawodowe oferujące możliwości uzyskania tytułu technika lub czeladnika w interesujących zawodach. Z kolei w drugim – od 10.00 do 16.00 wystawcami będą szkoły wyższe, szkoły policealne i Centrum Kształcenia Ustawicznego.

Na zainteresowanych czekać będzie blisko 60 wystawców kierujących swoją ofertę do przyszłych absolwentów szkół średnich i osób, które chcą uzupełnić wykształcenie i zyskać nowe możliwości na rynku pracy.

Podobnie jak w ubiegłych latach prezydent Piotr Koj wręczy nagrodę laureatowi konkursu Bytomski Przedsiębiorca Jutra. Zwycięzca zostanie wyłoniony spośród uczniów szkół ponadgimnazjalnych. Inauguracja festiwalu odbędzie się 26 marca o 17.00 w Beceku.

Źródło: www.bytom.pl

KOMENTARZE