To będą niecodzienne warsztaty z odpuszczania sobie i przełamywania lęku. Na bezpłatne spotkanie, które odbędzie się 21 maja /sobota/ o 11.00 w Biurze Promocji Bytomia zapraszamy rodziców, babcie, dziadków i rodzeństwo dzieci niepełnosprawnych. 

Spróbujemy spojrzeć na osoby z niepełnosprawnością z innej perspektywy. To nie jest inna galaktyka. To ten sam świat, choć często budzi niepokój i nietolerancję wśród osób zdrowych. A może ta nietolerancja jest przykrywką dla naszego strachu przed innością? Przecież nie musi tak być– mówi Anna Migała, psycholog, terapeuta, która poprowadzi grupę rozwojową dla rodzin osób z niepełnosprawnością. 

Niepełnosprawność bez „nie”. W poszukiwaniu prawdziwego potencjału i zasobów u swojego dziecka – to warsztaty adresowane do rodziców i opiekunów niepełnosprawnych dzieci, którzy na co dzień rozdarci są między codzienną walką o życie i zdrowie swoich dzieci a swoimi własnymi potrzebami oraz reakcjami społeczeństwa. 

Rodzic dziecka z niepełnosprawnością musi poradzić sobie w wieloma trudnymi emocjami. Często zostaje z dzieckiem sam, bez wsparcia rodziny, terapeutów. I radzi sobie jak potrafi, kocha, jak potrafi. Chcę pokazać rodzicom, że jeśli zadbają o swój stan emocjonalny, mogą zapewnić lepszy rozwój sobie i swojej rodzinie - mówi Anna Migała. 

Podczas sobotnich warsztatów uczestnicy będą na nowo formułować diagnozy swoich dzieci. Nie usłyszymy tam o Zespole Downa, diplegii kończyn dolnych czy stwardnieniu guzowatym. Będą za to artyści, inteligentni luzacy, a nawet Robert Kubica. 

Rodzice żyjąc pod ciągłą presją lekarzy, nauczycieli, bliskich i społeczeństwa, którzy wpierają im, że ich dziecko jest gorsze, słabsze od innych, nie potrafią zobaczyć w swoich dzieciach wielu wartościowych cech. W ten sposób rodzice przenoszą na dziecko ze swojego świata negatywne sprawy. To wszystko dzieje się na poziomie nieświadomości. Stosując alternatywne formy komunikacji i poruszania się dla swoich dzieci niejednokrotnie mogłyby one samodzielne funkcjonować, realizować swoje pasje – mówi Anna Migała. 

Dla Anny Migały niepełnosprawność nie jest abstrakcyjnym pojęciem. Sama od urodzenia zmaga się dziecięcym porażeniem mózgowym, ale choroba nie przeszkodziła jej w ukończeniu kilku kierunków studiów, szeregu szkoleń, samodzielnym życiu. 

Kiedy po studiach zdecydowałam zrobić szkolenia w Łodzi i Poznaniu, mama chciała mi towarzyszyć. Nie zgodziłam. Byłam przecież dorosła. To nie był łatwy czas ani dla mnie, ani dla moich bliskich. Dojrzały rodzic musi jednak nauczyć się akceptować decyzje swojego dziecka. Patrząc na to z perspektywy czasu, uświadomiłam sobie, że mnie wtedy było łatwiej niż mojej mamie. Dostawałam wsparcie na swojej własnej terapii, ona musiała sobie poradzić z tym sama – mówi Anna Migała. 

Spotkanie rozpocznie się o 11.00 i potrwa do 13.00. Liczba miejsc jest ograniczona, dlatego wcześniej należy zgłosić swój udział wysyłając mejla na:Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. (w tytule: warsztaty dla rodziców) lub dzwoniąc pod nr tel.: 32 386 36 69. 

KOMENTARZE