Dziennikarze lokalnych stacji telewizyjnych, radiowych oraz lokalnych gazet biorą udział w szkoleniu w ramach projektu Profesjonalne Kadry Mediów Lokalnych.

Od kilku tygodni trwa projekt Projekt Profesjonalne Kadry Mediów Lokalnych organizowany przez fundację Arteria z Zabrza. - Projekt był pisany relatywnie dawno, ponieważ przeszło 3 lata temu. Wziął się z doświadczeń mojej żony, Anny Ochman, która była redaktorem naczelnym Telewizji Zabrze oraz redaktorem naczelnym zabrzańskiego Informatora Samorządowego. Związana była tam z wieloma dziennikarzami i operatorami - dzięki temu zdefiniowała potrzebę podniesienia kwalifikacji zawodowej w tej grupie pracowników - objaśnia Wenancjusz Ochman, koordynator Projektu Profesjonalne Kadry Mediów Lokalnych z Fundacji Arteria.

Tę potrzebę dostrzegają również osoby na co dzień pracujące w mediach lokalnych, których na naszym terenie jest całkiem sporo. W szkoleniu uczestniczą pracownicy loklanych stacji telewizyjnych, radiowych oraz gazet.

- Od 3 lat pracuję jako dziennikarka tygodnika Nowiny Gliwickie. Ponieważ z wykształcenia nie jestem dziennikarką, ale polonistką - zaraz po studiach pracowałam w szkole - pomyślałam, że to szkolenie jest właśnie dla mnie - przyznaje Marysia Sławańska, dziennikarka Nowin Gliwickich. Krzysztof Surma, który w tym samym tygodniku pracuje jako fotoreporter, również opowiada o korzyściach, jakie przynosi mu szkolenie:

- Na co dzień jestem fotoreporterem i mam nadzieję, że szkolenie pozwoli mi lepiej zrozumieć prace dziennikarzy, lepiej z nimi współpracować.

Podobne zdanie ma Piotr Chaładaj z Telewizji Orion Częstochowa, który podkreślił zaletę możliwości porównania doświadczeń na szkoleniu:

- Bardzo cieszę się, że mogę uczestniczyć w szkoleniach i warsztatach, cieszę się również, że miałem okazję odwiedzić Telewizję Sfera. Dzięki tej wizycie mogłem się przekonać jak wygląda wasze studio i miałem możliwość porównania go z naszym, jak również porównania naszych sposobów organizacji pracy. 

W ramach projektu odbywa się szereg zajęć m. in. z zakresu warsztatu dziennikarskiego, prawa prasowego, warsztatu operatorskiego, wystąpień publicznych czy emisji głosu.

- Z wieloletniego swojego doświadczenia w pracy w mediach wiem, że wszyscy pracownicy mediów powinni przejść szkolenia z zakresu ABC dziennikarstwa. Jest wiele osób pracujących w mediach lokalnych, takich jak prasa, telewizja i radio, niebędących ani dziennikarzami, ani operatorami, ani fotoreporterami, którym wydaje się, że ich praca jest czymś banalnym i zwyczajnym. Natomiast uczestnicząc w szkoleniu mają szansę przekonać się, że tak nie jest. Z kolei wszyscy ci pracownicy, którzy posiadają kwalifikacje dziennikarskie bądź operatorskie mają tu okazję skonfrontować się z kolegami po fachu i zyskać upewnienie co do tego, czy na swej ścieżce zawodowej podąża się właściwą drogą - tłumaczy Izabela Piotrowska-Grosse, prowadząca szkolenie ABC dziennikarstwa, sekretarz redakcji Telewizji Sfera.

To porównanie i wzajemna wymiana doświadczeń są dla pracowników mediów lokalnych bardzo ważne. Zwraca na nie uwagę Anna Uryga, dziennikarka Telewizji Zabrze:

- Większość typowych zajęć z zakresu dziennikarstwa miałam już na studiach, z tego względu zaletą szkolenia jest dla mnie przede wszystkim wymiana doświadczeń.

- Fajnie jest poznać pracę od innej strony, np. od strony operatora filmowego. To może mi pomóc w zrozumieniu specyfiki pracy takiej osoby. Mam nadzieję, że dzięki temu z większą wyrozumiałością będę mogła spojrzeć na operatora czy fotoreportera, przepychającego się przez tłum na konferencji prasowej. Wcześniej takie zachowanie mnie denerwowało, po szkoleniu jestem już do niego inaczej nastawiona - przyznaje Marysia Sławańska.

Mimo, że grupa, w której zajęciach uczestniczyliśmy, jest dopiero na początku szkolenia, sekretarz redakcji Telewizji Sfera, Izabela Piotrowska-Grosse zapewnia, że efekty warsztatów są już widoczne:

- Jeszcze nie wszyscy z naszej redakcji ukończyli szkolenie ABC dziennikarstwa. Mimo to zauważam już zmiany i cieszą mnie one bardzo, ponieważ świadczą o tym, że ktoś słucha tego, co mówię. Jestem również zadowolona, że został wysłuchany wykład z prawa prasowego. Sama w nim uczestniczyłam, ponieważ uważam, że wiedzy nigdy nie jest za dużo i zawsze warto posłuchać, co ktoś inny ma do powiedzenia, przekonując się jednocześnie o tym, czy zmierzamy w dobrym kierunku czy też nie.

Wenancjusz Ochman, Koordynator Projektu Profesjonalne Kadry Mediów Lokalnych, już dziś zaznacza, że ten projekt to dopiero początek i że jest już pomysł na kolejny:

- Realizując ten projekt, zauważamy dalsze grupy zapotrzebowania na szkolenia, w związku z czym planujemy poszerzenie grupy docelowej o nieformalne media, w których skład wchodzą m. in. gazety dzielnicowe, gazetki szkolne i parafialne. Pracuje w nich wielu nieprofesjonalnych pasjonatów, którzy chcieliby podnieść swoje dziennikarskie kwalifikacje.

Projekt jest współfinansowany przez Unie Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego 8.1.1. w województwie śląskim: wspieranie rozwoju kwalifikacji zawodowych i doradztwo dla przedsiębiorstw. Osoby zainteresowane uczestnictwem w szkoleniu odsyłamy na stronę internetową fundacji Arteria: www.medialokalne.org

KOMENTARZE