9 września odbędzie się uroczyste otwarcie budynku łaźni głównej, która niegdyś na Górnym Śląsku była jedną z pierwszych łaźni łańcuszkowych. Budowla powstała na początku XX wieku.

Otwarcie budynku to jednocześnie finał drugiego etapu rewitalizacji Muzeum Śląskiego do którego łaźnia należy. Oryginalne pozostałości roślin uprawnych oraz depozyty zbożowe znalezione na terenie śląska, to niektóre z elementów, które będzie można zobaczyć podczas wystawy "Zaczęło się od ziarna... Historia roślin uprawnych". Ekspozycja zostanie zaprezentowana w zrewitalizowanej łaźni jako pierwsza. Kuratorem wystawy jest Agata Sady.

30 mln złotych tyle wynosi całkowity koszt tej inwestycji, która była realizowana w latach 2014-2017 w ramach programu "Konserwacja i rewitalizacja dziedzictwa kulturowego". Ze środków mechanizmu finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego i Norweskiego Mechanizmu Finansowego w latach 2009-2014 a także z udziałem środków krajowych pochodzących z budżetu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego województwa śląskiego i miasta Katowice.

Warto dodać, że w łaźni będzie miejsce nie tylko na ekspozycje czasowe, ale również na organizację koncertów, przedsięwzięć oraz spotkań.

 

Media

KOMENTARZE