Książeczka „Młodzi odkrywcy na Szlaku” trafiła już w ręce dzieci. Jako pierwsi otrzymali ją uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1 w Chorzowie. W tym wydawnictwie, które zostało wykonane przez Zamek Cieszyn na zlecenie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego, tzw. zoboty zabierają najmłodszych w podróż po 22 z 36 znajdujących się na Szlaku zabytkach techniki, które mają w swojej ofercie propozycje dla najmłodszych. - Ja wiem, że nie tylko duże dzieci, ale przede wszystkim małe kochają kolejki wąskotorowe. Myślę, że wizyta w Kopalni Guido może być dla nich fascynująca, ale też w tych małych obiektach jak Muzeum Chleba czy Muzeum Drukarstwa w Cieszynie i Muzeum Prasy Śląskiej, w Parku Tradycji w Siemianowicach, w Kopalni Ignacy w Rybniku-mówi Adam Hajduga z Urzędu Marszałkowskiego.

Książeczka ma stanowić pomoc w edukacji regionalnej w klasach 1-3 szkoły podstawowej na terenie województwa śląskiego i zachęcić do poznania zabytków techniki, historii miejsc i ludzi, którzy za nimi stoją. - To dzieci będą tymi przyszłymi odbiorcami. Jeżeli teraz będą zadowolone, będzie dla nich oferta to na pewno do nas w przyszłości wrócą, być może przyprowadzą swoje dzieci-o to nam przede wszystkim chodzi. Ale dzieci też zadają sobie wiele pytań o to miejsce, w którym mieszkają, o region, w którym mieszkają. Często nie wiedzą do czego służą budynki, urządzenia, które nie rzadko są w zasięgu ich ręki-mówi Henryk Mercik, członek zarządu województwa śląskiego.

Wydano 7 tys. egzemplarzy. Przy współpracy z samorządami lokalnymi książka ma trafić do wielu szkół w kolejnych miastach. Jeśli będzie cieszyła się zainteresowaniem dodrukowane zostanie jeszcze w tym roku 20 tys. egzemplarzy. Wszystkie zostaną nieodpłatnie przekazane placówkom oświatowym.

Media

KOMENTARZE